اخبار ویژه برخی روزنامه ها و سایت ها ۲۷مرداد

حوزه سلامت :<br>استقرار ۱۰۰ هزار پایگاه جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای قحطی‌زدگان سومالی
نسخه مناسب چاپ


اخبار ویژه برخی روزنامه ها و سایت ها در حوزه سلامت و سیاست
 ۲۷ مرداد ۱۳۹۰
                                                                                          
حوزه سلامت :
استقرار ۱۰۰ هزار پایگاه جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای قحطی‌زدگان سومالی
معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) از استقرار ۱۰۰ هزار پایگاه به منظور جمع‌آوری کمک برای قحطی‌زدگان و آوارگان سومالیایی خبر داد
مديركل دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت گفت: آموزش چهره به چهره موثرترين راه ترويج تغذيه با شيرمادر است.
به گزارش خبرنگار وب‌دا، دكتر فاطمه رخشاني مديركل دفتر آموزش و ارتقاء سلامت ضمن بيان اين مطلب گفت: توجه به آموزش تغذيه با شيرمادر، بسيار مهم است و آن چيزي كه در بحث رسانه‌ها و فناوري اطلاعات و ارتباطات نبايد فراموش كنيم اين است كه هيچ چيزي موثرتر از آموزش چهره به چهره نيست
انتصاب در واحد بيماري‌هاي غيرواگير
طي حكمي از سوي معاون بهداشت و رئيس واحد بيماري‌هاي غيرواگير، خانم دكتر سموات به سمت مسول طراحي، اجرا و نظارت مداخلات فعاليت بدني در حوزه درون و برون بخشي منصوب شد

حوزه سیاست:
قدس
بداغي: چيز خلاف شرعي در «خاتون» نديدم
مهر- معاون حقوقي رئيس جمهور با اشاره به مطالب منتشر شده در ويژه نامه «خاتون» گفت: اين گونه مطالب هيچ تناسبي با روحيات دولت دهم ندارد.فاطمه بداغي افزود: شايد بعضي از بخشهاي اين ويژه نامه با سليقه شخصي من مطابقت نداشت ولي چيزي که خلاف شرع باشد در آن مشاهده نکردم.
احضار همسر تاج زاده به دادگاه
نسيم- برخي منابع خبري اپوزيسيون از احضار فخرالسادات محتشمي پور، همسر مصطفي تاج زاده به دادگاه براي ارائه توضيحاتي خبر دادند.
کسي براي دفاع از احمدي نژاد به تلويزيون نيامد!
جهان- مهدي محمدي- دبير سياسي روزنامه کيهان- در جلسه انصار حزب ا... تهران گفت: ما در هفته اول پس از انتخابات سال ۸۸ به دنبال يک نفر مي گشتيم که برود در تلويزيون از آقاي احمدي نژاد دفاع کند، ولي پيدا نمي کرديم

 هيچ وقت با سگهاي وحشي به مردم تهران حمله نشد
خبرآنلاين - علاءالدين بروجردي رئيس کميسيون سياست خارجي مجلس در گفتگو با روزنامه اعتماد با بيان اينکه حوادث تهران و لندن هيچ شباهتي با يکديگر ندارد، گفت: بيايند و بگويند در تهران در کجا از سگهاي وحشي براي حمله به مردم استفاده شده است؟

اذعان تاج زاده به اختلاف ميان اصلاح طلبان
جهان- تاج زاده عضو حزب مشارکت و سازمان مجاهدين اذعان کرده است اگر تاکنون نتوانسته اند پروژه تحريم انتخابات را به اجرا بگذارند، به خاطر اختلاف در ميان جبهه اصلاح طلبان است.

سالک: پشت پرده «خاتون» يک توطئه است
رجا- حجة الاسلام احمد سالک، سخنگوي جامعه روحانيت مبارز گفت: شيوه برخورد آقايان در ويژه نامه «خاتون» نشان دهنده توطئه اي پشت پرده است.

تکذيب تشکيل معاونت حفاظت اطلاعات در نهاد
ايرنا - مرکز ارتباطات، اطلاعات و تبليغات دفتر رئيس جمهور در اطلاعيه اي خبر تشکيل معاونت حفاظت اطلاعات رياست جمهوري که از سوي يکي از سايتها مطرح شده بود را بشدت تکذيب کرد.

با ايرانيها ايستاده عکس نمي گيرم
مشرق- محمد صادق الحسيني از کارشناسان مسايل سياسي منطقه که به تازگي با سيد حسن نصرا... دبير کل حزب ا... لبنان ديدار داشته است، مي گويد: در اين ديدار وقتي درخواست کرديم تا عکس يادگاري با سيد بيندازيم، ايشان از ما خواست تا اين عکس نشسته باشد؛ سپس به شوخي گفت: شما ايراني ها قدتان بلند است. يک مرتبه با يکي از دوستان ايراني در حالت ايستاده عکس انداختيم، بعدا ديدم چه اشتباهي کردم.
توصيه پورمحمدي به منتقدان حجاب
قدس آنلاين - حجة الاسلام والمسلمين مصطفي پورمحمدي رئيس سازمان بازرسي کل کشور به افرادي که به موضوع حجاب و عفاف مي پردازند توصيه کرد، صرفاً انتقاد نکنند و راه حلي براي اشاعه فرهنگ حجاب و جلوگيري از بي حجابي و بي عفتي در جامعه ارائه دهند.
فرار ۵۸ تن از سران منافقين از پادگان اشرف
هابيليان- محمد العسکري سخنگوي وزارت دفاع عراق اعلام کرد از زمان آغاز فرار نيروهاي ناراضي از درون فرقه منافقين تاکنون، ۵۸ نفر از اعضاي اين فرقه فرار کرده اند.

جهان مدعي شد
در شرايطي که اختلاف بين دو بخش معتدل و افراطي جريان اصلاحات درباره اصل و شيوه شرکت در انتخابات مجلس نهم همچنان ادامه دارد؛اصلاح طلبان با مدل ۱+۷ وارد انتخابات مجلس نهم خواهند شد.در ابتدا تصور مي شد که خاتمي محوريت اصلاح طلبان را به عهده خواهد گرفت اما گفته مي شود بر پايه مدل ۱+۷ سيد حسن خميني در محور ائتلاف قرار دارد محمدرضا عارف ، سيدهادي خامنه اي، علي اکبر محتشمي پور، مجيد انصاري و منتجب نيا هم از جمله اعضاي هفت نفره اين کميته هستند.

تابناک نوشت
کاتوزيان عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس گفت: همانطور که رهبري جريان رايحه خوش توسط آقاي مشايي صورت مي گرفت ،در جبهه پايداري نيز رهبري اصلي و هدايتش بر عهده آقايان مشايي و بقايي است .

پارسينه نوشت
رستم قاسمي وزير نفت با اشاره به موضوع تحريم ها گفت:بايد اختيارات ويژه‌اي براي دور زدن تحريم‌ها داشته باشم که دراين زمينه پيشنهادهايي ارائه شده است که اميدواريم به زودي براي انجام اهداف مهمي که در اين زمينه پيش‌بيني کرده‌ايم اجرايي شوند

ابتکار
محمدعلي ابطحي از محکومين فتنه ۸۸ گفت: اگر سياست جذب حداکثري و دفع حداقلي رهبري واقعا جدي پياده شود، انتخابات خيلي بهتر برگزار مي‌شود. به نظر من و بنابه دلايل گوناگون و ازجمله دلا يل منطقه‌اي و خستگي از منازعات سياسي، انتخابات آينده مجلس شوراي اسلامي انتخابات «پرجمعيتي» خواهد بود. يک فردي مثل علي مطهري در مواقعي از بيشتر اقليت اصلاح‌طلب، اصلاح‌طلبانه‌تر و مؤثرتر رفتار کرده است. اگر بخواهم تفاوت ابطحي قبل و بعد از زندان را بگويم، اين است که واقع‌گراتر شده‌ام.

جام جم
در حالي که هيات نظارت بر مطبوعات ضمن تذکر به روزنامه ايران و ارجاع پرونده به دادگاه خواستار عذرخواهي رسمي سرپرست اين موسسه بخاطر انتشار ويژه نامه خاتون شده بود، سرمقاله اين روزنامه مجددا به دفاع از مطالب ويژه‌نامه خاتون پرداخت و آن را محصول ماه‌ها کار شبانه‌روزي و طاقت‌فرسا معرفي کرد تا اهالي ايران‌زمين طعم يک اثر فاخر و متفاوت در حوزه انديشه را بچشند.
شرق
ميزان درآمد دولت از اجراي قانون هدفمند‌سازي يارانه‌ها که مورد تاييد صندوق بين‌المللي پول و تاييد وزير امور اقتصادي و دارايي قرار گرفته است ۶۰ ميليارد دلار است.

راديو آمريکا
ايران موافقت کرده است در مورد پيشنهاد روسيه براي شفاف سازي گام به گام برنامه اتمي تهران به مذاکره بنشيند. يکي از اهداف روسيه تلاش براي کاهش تحريم هاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد عليه برنامه اتمي جمهوري اسلامي ايران است. روبين، مدير دفتر تحقيقات بنياد پلاو شرز در زمينه منع گسترش سلاح هاي هسته اي، مي گويد: بايد تغييري در نحوه ديپلماسي ايجاد شود. اين نحوه ديپلماسي به بن بست رسيده و بايد روح جديدي در آن دميده شود.

بي بي سي
فريدون عباسي، رئيس سازمان انرژي اتمي ايران مي گويد که سوخت رآکتور تحقيقاتي تهران که به اورانيوم غني شده ۲۰ درصد نياز دارد، تا پايان سال خورشيدي آماده مي شود.

بي بي سي
رئيس سازمان اسناد و کتابخانه ملي ايران گفته است که ۷۰ هزار برگ سند "مربوط به اقدامات انگليس در دوران نهضت مشروطه"، از آرشيو ملي بريتانيا به ايران برگردانده شده است.

جمهوری اسلامی
* مأموران امنيتي دولت باكو در ادامه برخورد با اسلامگرايان جمهوري آذربايجان، حاج رامين امام جمعه شهر يولاخ و يكي از روحانيون شهر را نيز دستگير كردند. به گزارش "تابناك" تعداد زيادي از مردم يولاخ در اعتراض به اين دستگيري مقابل اداره پليس يولاخ تجمع نموده و خواستار آزادي دينداران شده‌اند. يولاخ در منطقه مركزي جمهوري آذربايجان قرار گرفته است و فرماندار اين شهر فردي كاملا ضددين و اسلام است و برنامه‌هاي دين ستيزي وي در جمهوري آذربايجان كاملا مشهور است. دستگيري و برخورد با دينداران و مومنين آذري بعد از سخنان سرلشكر فيروزآبادي در محكوم كردن سياست ضدديني دولت آذربايجان به شدت افزايش يافته و دولت آذربايجان در موضعي ناشي از عصبانيت، بازداشت اسلامگرايان را گسترش داده بطوريكه دو سه روز بعد از اين سخنان، نيروهاي امنيتي چند نفر از فعالان رسانه‌اي ديني از جمله مدير سايت "اسلام آذري" را بازداشت نمودند.
* همزمان با سالگرد بازگشت آزادگان به كشور بيش از ۵۰۰ تن از آزادگان در مقابل نهاد رياست جمهوري تحصن كردند. به گزارش مهر، اين افراد خواستار اجرايي شدن ماده ۱۳ حمايت از آزادگان هستند. ماده ۱۳ قانون حمايت از آزادگان مصوب سال ۱۳۶۸ است. اين قانون تصريح دارد حقوق و مزاياي دوران اسارت آزادگان به صورت دو برابر پرداخت شود، اين قانون به دليل شبهاتي كه داشت تا سال گذشته اجرايي نشد اما در نهايت در سال ۱۳۸۹ تبصره استفساريه ماده ۱۳ قانون حمايت از آزادگان به مجلس رفت و پس از بررسي، دوباره به تصويب رسيد.
کیهان
فعاليت ستاد انتخاباتي در مجموعه اي كه اصلا قصد شركت ندارند!
اخبار جسته و گريخته از تحركات انتخاباتي مدعيان اصلاح طلبي حكايت مي كند به گزارش «فردا» يك منبع آگاه در اين خصوص كه جلسات افطاري اصلاح طلبان به محملي براي رايزني هاي انتخاباتي تبديل شده است. براساس اين گزارش تيم كارگزاران با سرتيمي محسن هاشمي به عضو گيري و تهيه ليست مي پردازد و محمد خاتمي نيز با محمدرضا عارف طي جلسه اي براي شركت در انتخابات و تهيه ليست صحبت كرده است.
اين تحركات در حالي است كه اصلاح طلبان در يك تاكتيك هماهنگ مدعي اند «هنوز به اجماع و تصميم قاطعي براي نحوه ورودشان به انتخابات نرسيده ايم... اصلاح طلبان هنوز در خصوص حضور مستقل يا تحت ليست واحد جريان اصلاحات تصميم قاطعي نگرفته اند... معلوم نيست با چراغ روشن يا خاموش در انتخابات شركت كنيم... نحوه تصميم گيري اصلاح طلبان براي انتخابات آتي به شرايط و جو جامعه بستگي دارد و...»!
اين گزارش حاكي است اصلاح طلبان در نظر دارند با وارد كردن چهره هاي سفيد در انتخابات حضور يابند. آن چنان كه چندي پيش ليستي از اين افراد در رسانه ها به عنوان كانديد پخش شد اما پس از چندي به تكذيب آن پرداختند. فعاليت هاي شديد و تكاپوهاي انتخاباتي اين روزهاي اصلاح طلبان خود تكذيبي بر تكذيب قبلي محسوب مي شود.
در همين حال پايگاه خبري «جهان» گزارش داد كميته متشكل از علي اكبر محتشمي، مجيد انصاري، محمدرضا عارف، رسول منتجب نيا، سيد هادي خامنه اي و احتمالا سيدحسن خميني محوريت ستاد انتخاباتي اصلاح طلبان را به عهده گرفته است.

روايت روزنامه هاي عربي از وخامت حال رژيم آل سعود
رسانه هاي عربي معتقدند رژيم سعودي در منطقه از ايران جا مانده و ديگر نمي تواند حتي روي آمريكا حساب كند.
روزنامه النهار در اين باره خاطرنشان كرد: مدت هاست كه واشنگتن تلاش مي كند موافقت رسمي دولت عراق را در مورد ابقاي حدود ده هزار سرباز خود در اين كشور بدست آورد. به اين خاطر، آمريكا مي داند به دليل رابطه حسنه دولت فعلي عراق با ايران، بدون جلب رضايت ايران اين كار ميسر نيست. اعتراف آمريكا به نفوذ و نقش مهم ايران در عراق دلايل بسيار زياد و متنوعي دارد.
النهار مي نويسد: سعودي ها اين واقعيت را درك كرده اند كه آمريكا فاقد استراتژي روشن براي ممانعت ايران از پركردن خلأ ناشي از خروج نيروهاي خود در عراق است سعودي ها مطمئن نيستند كه در صورت رويارويي با ايران، آمريكا توان دفاع و حمايت از آنها را دارد. سعودي ها از آن واهمه دارند كه آمريكا و ايران به توافق برسند و آن ها قدرت عمل خود را از دست دهند.
اين تحليل حاكي است: به اعتقاد منابع ديپلماتيك و كارشناسان غرب، آمريكا در وضعيت بسيار دشواري قرار دارد. آمريكا براي ماندن در عراق نيازمند به گفت وگو با ايران است. بديهي است كه سعودي ها اميدوارند كه همه اين مسايل «كاخ سفيد» را به بناي قدرت مشترك با آن ها بر عليه ايران بكشاند. اما واقعيت اين است كه خود آمريكايي ها مي دانند كه توانايي ايران بيشتر از توانايي آمريكا در منطقه است.
روزنامه سعودي الحيات چاپ لندن نيز در تحليل مشابهي با تصريح بر اين كه عربستان از ايران در تحولات منطقه جا مانده است، نوشت: ايران با بهره برداري از سياست هاي اشتباه آمريكا در عراق توانست عراق را به زمره متحدان منطقه اي اش بيفزايد و بدين ترتيب زنجيره متحدي از قلب ايران تا عراق، سوريه و لبنان تشكيل دهد. در حالي كه تركيه از اين بازي عقب افتاد و با تمركز بر عضويت در اتحاديه اروپا و گسترش روابط صرفا اقتصادي و سياسي با كشورهاي عربي سياست به صفر رساندن اختلاف ها با كشورهاي منطقه به ويژه همسايه و در راس آنها ايران را در دستور كار خود قرار داد كه اين مسئله نيز در نهايت به سود ايران تمام شد و تهران توانست به واسطه آن بر گسترش نفوذ خود در منطقه شتاب بخشد. اين مرحله اي است كه وزير امور خارجه عربستان سعودي از آن به خلأ استراتژيك كشورش ياد مي كند.
هاآرتص: تظاهركنندگان تل آويو همان اوباشي بودند كه شست وشوي مغزي داديم
يك روزنامه صهيونيستي، چند صد هزار صهيونيستي را كه طي هفته گذشته اقدام به تظاهرات خياباني كردند اوباش بي سروپا توصيف كرد و نوشت: اما حالا آنها هويت پيدا كرده اند هاآرتص با ابراز غافلگيري از بروز اين جنبش اعتراضي نوشت: نه تنها اين اعتراض ها نابهنگام بود بلكه كساني آن را ترتيب دادند كه كمترين انتظار از آنها مي رفت. اين اعتراضات وقتي اتفاق افتاد كه ما با نسل دهه هشتاد روبه رو بوديم؛ نسلي سرگشته و بي هدف؛ كور و از خودراضي؛ نسل عشرت طلب؛ نسلي كه به نظر مي رسيد غرق بي مزگي ها و بي نمكي هاي خودش باشد. اين اعتراض ها از دل نسلي بيرون آمد كه با بازي هاي احمقانه كامپيوتري و تبليغات تلويزيوني كه هيچ نوع فضايي براي تامل معني دار باقي نمي گذارند بار آمده بود: نسل كافه نشين و اهل بار؛ جاهايي كه به نظر مي رسد پاتوق كساني باشد كه فقط درباره چيزهاي بي خود حرف مي زنند و به چيزهاي پيش پا افتاده اهميت مي دهند. نسلي كه در يك سيستم آموزشي بار آمده بود كه قادر نيست دردي از حماقت وحشتناك جوان هاي ما دوا كند و درس خوانده كالج ها و دانشگاههايي بود كه فقط به انبار نمره تبديل شده اند؛ با رسانه هايي كه شست وشوي مغزي مي دهند و كارشان تحريك غرايز حيواني و ترساندن ماست؛ و خلاصه با خواننده هايي كه اين روزها فقط در مناسبت هاي رسمي دانشجويي آواز مي خوانند.
هاآرتص همچنين نوشت: اين جنبش اعتراضي از دل نسلي بيرون آمد كه ما فكر مي كرديم فقط با اصول مادي بار آمده، نسلي كه فقط مي شد زير پرچم انزواي سياسي و بي خيالي از واقعيت زندگي روزمره متحدش كرد. نسلي كه بخشي از آن مست و معتاد بودند؛ بخشي پر از خشونت، نسلي كه دست كم بخش قابل توجهي از آن نژادپرست و ناسيوناليست بار آمده بودند. نسلي كه ما فكر مي كرديم ناتوان از خواندن و تحليل متني است كه بيشتر از ۱۴۰حرف داشته باشد! نسل فوق العاده تكنولوژيكي كه به خيال ما پوك و توخالي بود؛ كه كار و بارش زل زدن به مانيتور كامپيوتر و صفحه آيفونش بود؛ يك نسل منزوي و جداافتاده از همه مناسبات غيرمجازي كه اطرافش اتفاق مي افتاد. اين جنبش اعتراضي از دل حباب تل آويو بيرون آمد كه به نظر مي رسيد به هيچ چيزي كه در جهان خارج اتفاق مي افتاد اهميت نمي داد. از دل نسلي كه به نظر مي رسيد بي سواد و كوته نظر و مقلد باشد؛ نسلي كه هيچ انتظاري از آن نمي رفت.
روايت يك سلطنت طلب از سياه بازي هاي سازمان منافقين
يك سلطنت طلب مقيم پاريس از رشوه هاي گروهك منافقين به رسانه هاي غربي براي انجام مصاحبه هاي سفارشي خبر داد و در عين حال فاش كرد كه سازمان، مخالفان خود در ميان اپوزيسيون را تهديد كرده است.
«نوشابه- الف» همسر هوشنگ اسدي در اين باره مطلبي را در روزنت منتشر كرد كه قابل تامل است مخصوصا آنجا كه قرار مي شود رابط شبكه سي بي اس و مريم رجوي براي انجام يك مصاحبه شود. وي مي نويسد: چند سال پيش، يكي از تهيه كنندگان برنامه ۶۰ دقيقه در تلويزيون سي بي اس آمريكا در تماسي از من خواست ترتيب مصاحبه اي با مريم رجوي را براي اين شبكه بدهم. همان موقع به او گفتم اين كار به نظر ممكن نمي رسد. او در پاسخ گفت وقتي قرار باشد با يك شبكه غيرايراني مصاحبه شود و آن هم ۶۰دقيقه، حتما پاسخ متفاوت خواهد بود. چنين بود كه از يكي از افراد منتسب به سازمان در پاريس خواستم مرا در اين زمينه ياري برساند. او هم بعد از چند روز آدرس ايميلي را داد و گفت از اين طريق تماس بگيريد. كاري كه كردم؛ در پاسخ شماره تلفني داده شد براي تماس. راستش وقتي شماره را فرستادند از پيشداوري خود خجالت زده شدم كه چرا براساس شنيده ها، چنين حرفي را به آن تهيه كننده آمريكايي زده ام؛ اما افسوس كه حق با من بود.
وي مي افزايد: تلفن اول را كه زدم شماره ديگري دادند. بعد شماره اي ديگر، شماره بعدي و باز... اين شماره دادن ها دو سه ماهي طول كشيد تا عاقبت همان تهيه كننده آمريكايي با من تماس گرفت و گفت؛ موضوع منتفي شد! گفتم حتما چون طول كشيده است. جواب داد نه؛ نماينده اين سازمان در آمريكا با تهيه كننده ارشد ما قرار گذاشته و با او ديدار كرده است


مدیریت بررسی و تحلیل

top_block_quicktab