شاخص امید به زندگی بعد از انقلاب اسلامی به ۷۷ سال رسیده است

معاون بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح گفت: امروز شاخص امید به زندگیدر کشور ما برابر بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا است که نزدیک به ۷۷ سالمی‌رسد.
نسخه مناسب چاپ

سردار حسن عراقی‌زاده، به مناسبت ایام دهه فجر در گفت‌وگو با خبرنگار سازمان بسیج جامعه پزشکی، به تبیین جایگاه پزشکی ایران قبل و بعد از انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: بسیار واضح و روشن است تحولات بعد از انقلاب اسلامی که به برکت راهبری‌های حضرت امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای در نظام جمهوری اسلامی اتفاق افتاد، با قبل از آن‌ به هیچ وجه قابل مقایسه نیست؛ در گذشته کافی بود کمی از تهران و شهرهای بزرگ دور شویم تا بلافاصله متوجه شویم که کمترین امکانات درمانی حتی در شهرهای نزدیک به پایتخت نیز وجود ندارد.

معاون بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح به حضور پزشکان خارجی از کشورهای ضعیف مانند هند، پاکستان و بنگلادش اشاره کرد و افزود: حتی در شهرهایی مانند دماوند که شهر کوچکی هم نیست و نزدیک به تهران است و در بسیاری از شهرهای دیگر، پزشکان خارجی مشغول به کار بودند؛ تا پیش از انقلاب در مراکز شهری نیز فاقد امکانات لازم و متخصص بودیم اما امروز شاهد این هستیم که در همه بخش‌های درمانی کشور به وفور از تخصص‌ها و فوق تخصص‌های لازم و کادر پیراپزشکی برخورداریم.

شکل‌گیری «توریسم درمانی» بعد از انقلاب اسلامی
وی ادامه داد: امروز نه تنها پذیرای بسیاری از بیماران از سایر کشور‌ها تحت عنوان «توریسم درمانی» برای انجام پیشرفته‌ترین خدمات تخصصی هستیم، بلکه پزشکان زیادی که آماده رفتن به سایر کشور‌ها و ارائه خدمات درمانی تخصصی هستند نیز در اختیار داریم.

عراقی‌زاده، گفت: در گذشته برای عمل‌های جراحی که قدری پیچیده بود مانند اعمال جراحی قلب و پیوند کلیه و کبد، حتماً لازم بود بیماران به کشورهای دیگر اعزام شوند درصورتی‌که امروز نه تنها این اتفاق نمی‌افتد بلکه بسیاری از بیماران از کشورهای هم پیشرفته و هم ضعیف منطقه، برای اعمال جراحی به ایران می‌آیند.

دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران در میان ۵۰ دانشگاه بر‌تر دنیا
معاون بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح به تولید تکنولوژی، علم و فن‌آوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نیز اشاره کرد و ادامه داد: رتبه‌ دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران در میان ۵۰ دانشگاه بر‌تر دنیا است که همه این‌ها نشان می‌دهد تحول عظیمی در حوزه سلامت مردم و بهداشت و درمان کشور بعد از انقلاب اسلامی به وجود آمده است.  

وی همچنین گفت: شاخص‌هایی که برای ارزشیابی سلامتی در همه جوامع وجود دارد مانند مرگ و میر مادران و نوزادان، امید به زندگی و غیره در ایران بعد از انقلاب اسلامی بسیار ارتقاء پیدا کرده است؛ امروز شاخص امید به زندگی در کشور ما برابر بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا است که نزدیک به ۷۷ سال می‌رسد، که شاخص بسیار خوبی است؛ در مجموع پیشرفت‌های حوزه پزشکی همپای پیشرفت‌هایمان در سایر عرصه‌های صنعتی، نظامی و بخش‌های دیگر است.

انتهای پیام/

top_block_quicktab