تهیه داروی ضد آرتروز ایرانی از گیاه مرزه خوزستانی/ کاشت و برداشت گیاهان دارویی راهکاری برای تولید اشتغال است

دانشیار فیزیولوژی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: از اسانس گیاه مرزهخوزستانی پماد ضد آرتروز و ضد درد مفاصل ساخته‌ایم که در کل دنیا وجودنداشته و ما مجوز تولید انبوه آن را دریافت کرده‌ایم.
نسخه مناسب چاپ

دکتر بهرام رفیعیان، در گفت‌وگو با خبرنگار سازمان بسیج جامعه پزشکی درباره داروهای گیاهی تولید شده شرکت کیمیا افلاک لرستان گفت: داروهای مختلفی از این شرکت وارد بازار شده که یکی از این داروها با نام داروی ساتوریکام از گیاه دارویی با نام مرزه خوزستانی گرفته شده است و این گیاه در کل دنیا در دو استان خوزستان و لرستان رویش دارد.

وی در ادامه افزود: از اسانس این گیاه پماد ضد آرتروز و ضد درد مفاصل ساخته شده که در کل دنیا وجود نداشته و مجوز تولید انبوه آن دریافت شده است.

تهیه داروی ضد چاقی از گیاه نسترن کوهی
این محقق ادامه داد: محصول دیگر این شرکت دارویی "روزانیکام" است که از گیاه "روزاکانینا" یا نسترن کوهی گرفته شده و فعلاً دم نوش آن در بازار وجود دارد؛ این دارو ضد تجمع چربی، ضد سرماخوردگی و ضد چاقی است که برای آرتروز نیز معتبرترین خوراکی محسوب می‌شود.

این دکترای تخصصی فیزیولوژی با بیان اینکه به دنبال تهیه کپسول ضد آتروز از گیاه نسترن کوهی هستیم، تصریح کرد: درخواست تهیه کپسول ضد آتروز از این گیاه داده شده و اقدامات اداری آن نیز انجام شده است که در وزارتخانه در نوبت اخذ مجوز تولید انبوه قرار دارد.

اثربخشی داروی آتروز نسترن کوهی بالاتر از نوع خارجی آن است
رفیعیان، تاکید کرد: برای درمان آرتروز داروهایی که استفاده می‌شود عمدتا وارداتی هستند که با قیمت بالا به بیماران فروخته می‌شوند اما این محصول که ما ساخته ایم اثربخشی بسیار بالاتری نسبت به بسیاری از داروهای شیمیایی وارداتی دارد که در کشور با قیمت بالا فروخته می‌شوند.

وی با بیان اینکه گیاه نسترن کوهی می‌تواند در کشور برای درمان انواع بیماری‌ها با قیمت پایین‌ و عوارض کم مورد استفاده قرار گیرد، گفت: متاسفانه در کشورمان از این پتانسیل استفاده نمی‌شود، بلکه با خروخ ارز از کشور، دارو با اثر کمتر به بیمار ارائه می‌شود، در حالی‌که اگر ما تولیدات داخلی داشته باشیم از واردات دارو جلوگیری می‌شود.

دانشیار فیزیولوژی دانشگاه علوم پزشکی لرستان تصریح کرد: معمولاً کسانی که آتروز مفاصل دارند از داروهای ضد التهابی مانند پروفن و دیکلوفناک استفاده می‌کنند که عوارض دارویی برجای می‌گذارد و بار اقتصادی را بر دوش کشور وارد می‌کند، اما ایجاد صرفه جویی و کاهش بار اقتصادی در راستای اقتصاد مقاوتی موضوعاتی است که می‌توان با گسترش گیاهان دارویی به آن توجه کرد.

به گیاهان دارویی به چشم سرمایه نگاه نمی‌کنیم
رفیعیان، درباره جایگاه طب سنتی و داروهای گیاهی در تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور بیان کرد: گیاه نسترن کوهی در بسیاری از مناطق کشور وجود دارد اما برداشت نمی‌شود، حتی کسی به عنوان سرمایه به این گیاه نگاه نمی‌کند و شاید فقط در عطاری‌ها وجود داشته باشد؛ در حالی که در کشورهای اروپایی هکتارها زمین زیر پوشش این گیاه قرار گرفته می‌شود و آنان از این گیاه داروهای پرفروشی تهیه کرده‌اند.

وی ادامه داد: ما سرمایه‌های بزرگی در کشور داریم که مخفی نیستند، گیاهان دارویی که می‌توان بر روی آن تحقیق کرد و از آن به تولید سرمایه پرداخت؛ اما ما حتی از گیاهان دارویی شناخته شده که محصولات دارویی دارند نیز استفاده کامل نمی‌کنیم.

توجه به گیاهان دارویی راهکاری موثر برای تولید اشتغال است
این پژوهشگر با اشاره به اینکه هر کدام از گیاهان دارویی موجود در کشور می‌تواند ایجاد اشتغال کند، گفت: از مرحله برداشت از طبیعت گرفته تا مرحله اهلی کردن گیاهان دارویی، کاشت و رویش گیاهان، جمع آوری، فرآوری در کارخانه، چاپ بروشور، تهیه جعبه و پخش هر کدام از این مراحل می‌تواند در زمینه اشتغال موثر باشد.

دانشیار فیزیولوژی دانشگاه علوم پزشکی لرستان خاطرنشان کرد: با هر گیاه دارویی می‌تواند صدها اشتغال ایجاد کرد مشروط بر اینکه برنامه ریزی و حمایت وجود داشته باشد البته ما حمایت‌های جزئی دریافت کرده ایم اما نیاز به حمایت بیشتر وجود دارد تا تعداد زیادی اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شود.

انتهای پیام/