یکی از صفحات به یادماندنی دفاع مقدس ایام ماه رمضان بود/ روزه داری رزمندگان در هوای سوزان خوزستان

مدیر انجمن پزشکان مسلمان بدون مرز با تاکید بر اینکه یکی از صفحات خوبدوران دفاع مقدس ایام ماه رمضان است، گفت: با وجود اینکه شرایط سخت و هوایگرم خوزستان طاقت فرسا بود اما رزمندگان در آن گرما روزه می‌گرفتند ومناجات و عبادات خود را انجام می‌دادند.
نسخه مناسب چاپ

دکتر مسعود چینی‌گرزاده، مدیر انجمن پزشکان مسلمان بدون مرز در گفت‌وگو با خبرنگار سازمان بسیج جامعه پزشکی به بیان خاطراتی از ماه رمضان در دوران دفاع مقدس پرداخت و گفت: هر بخش از دوران دفاع مقدس یک کتاب مفصل است؛ ماه مبارک رمضان در آن دوران در جبهه‌ها نیز حال و هوای خاص خود را داشت و رزمندگان موقع سحر و افطار دور یکدیگر می‌نشستند.


وی ادامه داد: رزمندگان با دعا، زیارت و صلوات روزه خود را افطار می‌کردند و افرادی نیز که ماموریت‌های مختلف داشتند تلاش می‌کردند موقع سحر و افطار حتما خود را به جمع برسانند تا در کنار یکدیگر مراسم را برگزار کنند.


چینی‌گرزاده، با بیان اینکه در برگزاری مراسم سحر و افطار اینکه غذا چه چیزی باشد مهم نبود بلکه هم نشینی با یکدیگر اهمیت داشت، تصریح کرد: رزمندگان هر چیزی داشتند آماده می‌کردند و بر سر سفره می‌گذاشتند تا روزه خود را با آن باز کنند.


مدیر انجمن پزشکان مسلمان بدون مرز با تاکید بر اینکه یکی از صفحات خوب دوران دفاع مقدس ایام ماه رمضان است، بیان کرد: با وجود اینکه شرایط سخت و هوای گرم خوزستان طاقت فرسا بود اما رزمندگان در آن گرما روزه می‌گرفتند و مناجات و عبادات خود را انجام می‌دادند.


وی درباره حضور خود در دوران دفاع مقدس در کنار رزمندگان خاطر نشان کرد: در دوران دفاع مقدس بنده مسئول تعاون رزمی لشکر بودم و به عنوان امدادگر فعالیت می‌کردم اما در برخی عملیات‌ها از ابتدای جنگ در خوزستان همراه رزمندگان حضور داشتم.


مدیر انجمن پزشکان مسلمان بدون مرز گفت: در زمانی که در پادگان دوکوهه بودیم حال و هوای خاصی حاکم بود و رزمندگان پیش از اعزام به جبهه در کنار یکدیگر به دعا و مناجات می‌پرداختند سپس به جبهه اعزام می‌شدند.


چینی‌گرزاده، با بیان اینکه آن چیزی که از دوران دفاع مقدس یاد می‌شود و هم‌اکنون نیز مورد توجه است ایثار رزمندگان بود که عملا مشاهده می‌شد، ابراز کرد: وقتی شما بالای سر رزمنده ای بروید، به آن فرد آب بدهید اما آن رزمنده امتناع کند و درخواست کند که آب را به نفر بعدی بدهید، سپس نفر بعدی نیز بگوید آب را به نفر بعد بدهید سپس این رزمندگان پشت سر یکدیگر شهید شوند این لحظات هیچ وقت فراموش شدنی نیست.


ایثار نیاز امروز جامعه ما است

وی ادامه داد: ایثار موضوعی است که ما امروز به آن نیاز داریم اینکه رزمندگان در بخش‌های مختلف حاضر بودند که جان خود را فدا کنند و بر روی مین بروند تا رزمنده ای که بر روی زمین افتاده را به عقب برگردانند.


مدیر انجمن پزشکان مسلمان بدون مرز تاکید کرد: وقتی که باید راه عملیات باز می‌شد اما مسیر پاکسازی نشده بود نفراتی مقدم بر انجام این کار می‌شدند به این معنا که اجازه می‌خواستند تا بر روی مین‌ها بخوابند تا رزمندگان پایشان را بر روی آنان بگذارند و بروند و این از خود گذشتگی موضوعی است که در این جنگ تحمیلی اتفاق افتاد.


چینی‌گرزاده، در پایان گفت: برخی از جان خود گذشتند تا باقی راه را ادامه دهند در واقع این مهمترین چیزی بود که در دوران دفاع مقدس از رزمندگان شاهد بودیم.


انتهای پیام/