فقدان نظارت دقیق در مبادی ورودی دامی کشور/ بزرگترین مشکل جامعه دامپزشکی ناشناخته بودن آن است

یک دامپزشک با بیان اینکه بزرگترین مشکل جامعه دامپزشکی ناشناخته بودن آناست، گفت: در کشورهای پیشرفته این شغل از نظر قانونی و در فرهنگ عمومیجامعه دارای ارزش خاص بوده و جایگاه آن در امر بهداشت کاملاً مشخص است.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج جامعه پزشکی، علی‌نقی جِدی، دامپزشک و عضو هیئت علمی دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار سینا بزرگترین مشکل در حوزه دامپزشکی را ناشناخته بودن این علم دانست و گفت: در کشورهای پیشرفته این شغل از نظر قانونی و در فرهنگ عمومی جامعه دارای ارزش خاص و مورد اطمینان بوده و جایگاه آن در امر بهداشت کاملاً مشخص است.

 

این دامپزشک تصریح کرد: در کشور ما نیز می‌توان با اجرای درست این قوانین با همراهی وزارت بهداشت به جایگاه واقعی جامعه دامپزشکی رسید اما تا زمانی که در کشور شناخته شده نیست و هنوز اطباء و جامعه پزشکی اهمیت چندانی به آن نمی‌دهند مشکلات بر قوت خود باقی خواهد ماند.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: البته عدم توانمندی جامعه دامپزشکی برای شناساندن این حوزه به مردم و کمبود ابزارهای موجود برای این کار نیز از دلایل دیگر قابل توجه برای این مشکل است.

 

استفاده از پتانسیل‌های جامعه دامپزشکی امری مهم در شکوفائی اقتصاد مقاومتی

جِدی با تأکید بر اینکه استفاده از پتانسیل‌های جامعه دامپزشکی می‌تواند نقش مهمی در تبلور شعار اقتصاد مقاومتی داشته باشد، گفت: وظیفه جامعه پزشکی تشخیص و درمان بیماری‌های انسانی است و جامعه دامپزشکی پیشگیری از انتقال بیماری‌های مشترک بین دام و انسان به انسان‌ها را به عهده دارد.

 

وی افزود: نقش دامپزشکان و نظارت آنان در ایجاد تولیدات دامی با استاندارد بهداشتی و سالم بسیار حائز اهمیت است، در حال حاضر بسیاری از بیماری‌های مشاهده شده در سطح جهانی بیماری مشترکی است که هزینه‌های بالایی را به کشور تحمیل می‌کند و مسلماً زیان فراوانی را به اقتصاد کشور وارد می‌کند.

 

در پاسخ به سؤالی مبنی بر شیوع بیماری‌های دامی در نقاط مختلف کشور گفت: دلیل اصلی این مشکل فقدان نظارت دقیق در تمام مبادی ورودی غیرقابل یا قابل کنترل مرزی است، چرا که میزان آلودگی دامی کشورهای همجوار نسبت به دام‌های کشور به دلیل ورود غیرقانونی و غیرقابل کنترل دام بیشتر است.

 

این دامپزشک تصریح کرد: علی‌رغم اعمال کنترل‌های بین‌المللی از سوی ایران کشورهایی مانند افغانستان، پاکستان و عراق به دلیل شرایطی که دارند در حال حاضر این کار را انجام نمی‌دهند در نتیجه باعث انتقال آلودگی‌ها را به کشور ما می‌شوند که این موضوع در حیطه اختیارات ما نیست، مگر اینکه کنترل مرزی شدید شود که آن هم تمهیدات خاصی می‌طلبد.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه برای برون‌رفت از این مشکل به همکاری بین سازمان دامپزشکی و وزارتخانه‌های مختلف اشاره و اذعان کرد: همچنین برنامه‌ی کاملاً قابل اجرا و قانونی باید تدوین شود و اگر در مواقعی این قوانین نیاز به بازنگری دارد باید توسط مجلس به روز شود تا مجری بتواند با ایجاد کمیته مشترک در سطح کلان ملی برنامه‌ریزی کرده و جلوی مبادی ورودی را بگیرند، چرا که در غیر این صورت امکان‌پذیر نخواهد بود.

 

جِدی در پایان گفت: اگر بتوانیم تولیدات مناسب دامی را افزایش دهیم علاوه بر بالابردن قدرت صادرات از واردات بسیاری از محصولات نیز جلوگیری خواهد شد.

انتهای پیام/

top_block_quicktab