امام حسین(ع) مظهر بهداشت و پاکیزگی/ سفره امام حسین(ع) باید از هر سفره‌ای بهداشتی‌تر باشد

یک متخصص بهداشت محیط با تأکید بر اینکه سفره‌های نذری امام حسین(ع) بایداز هر سفره‌ای بهداشتی‌تر باشد، گفت: در شب عاشورا به دستور امام حسین(ع)خیمه‌ها را تمیز و گردگیری کردند که نشان دهنده اهمیت ایشان به نظافت ورعایت بهداشت است.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج جامعه پزشکی؛ احمد عامری، متخصص بهداشت محیط در گفت‌وگو با خبرنگار سینا گفت: قیام امام حسین(ع) اوج شرافت و مردانگی در تابلوی کربلا به شمار می‌رود، در عین حال که برای آل معاویه اوج شقاوت و نامردی است و حضرت امام خمینی (ره) در وصیت‌نامه خود بر تعظیم شعائر حسینی که همان عزای حسینی است تأکید کردند.

 

این استاد دانشگاه با اشاره به رعایت نکات بهداشتی نذورات در این ماه گفت: امام حسین(ع) مظهر بهداشت و پاکیزگی بودند، شب عاشورا زمانی که همه به شهادت خویش یقین داشتند امام یارانش را به نظافت و گردگیری خیمه‌ها سفارش می‌کردند.

 

عامری، با اشاره به اینکه مواد اولیه غذای نذری باید از مواد سالم و خوب تهیه شود، تأکید کرد: منظور از خوب بودن گران بودن آن نیست سفره امام حسین(ع) باید از هر سفره‌ای تمیزتر و بهداشتی‌تر باشد، مثلاً ماده اولیه اگر گوشت یا مرغ است باید تا قبل از پخته شدن در سردخانه و بعد از پخت تا زمان کشیدن غذا در حرارت ۷۰-۶۵ درجه سانتیگراد نگهداری شود.

 

وی با اشاره به ذبح جلوی دسته‌جات اذعان کرد: بهتر است ذبح را در کنار جوی آب تمیز قبل از آمدن دسته انجام دهیم همچنین سعی کنیم مانع از حضور اطفال در صحنه ذبح حیوان باشیم در غیراین صورت تأثیر روانی نامطلوبی بر کودک می‌گذارد.

 

این متخصص بهداشت محیط با تأکید بر رعایت نظافت در کوچه و خیابان بیان داشت: بهتر است از کیسه‌های مشکی برای جمع‌آوری ظروف استفاده کنیم تا خیابان‌ها و محیط شهر آلوده نشود و فراموش نکنیم که در شب عاشورا به دستور امام حسین خیمه‌ها را تمیز کردند.

 

این استاد دانشگاه ضمن توصیه به مداحان گفت: مداحان و افرادی که در مجالس بلند صحبت می‌کنند بهتر است از آب خیلی سرد استفاده نکنند چرا که که به حنجره آسیب وارد می‌کند.

 

عامری، در پایان افزود: ماه محرم بهترین فرصت برای ترک سیگار است، افراد سیگاری اگر می‌خواهند با امام حسین بیعت کنند بهترین کار این است که با امام عهد ببندند سیگار را ترک کنند چرا که  به سلامت خود و اطرافیان کمک بزرگی خواهند کرد.

 

انتهای پیام/

top_block_quicktab