رشد مجدد نوک انگشتان به کمک سلول های بنیادی بزرگسالان

<P align=justify>مطالعات جدید نشان می دهد که سلول های بنیادی بالغ خاص رشد دوباره نوک انگشتان زخمی دست و پا را برای پستانداران به جای نوعی سلول "همه فن حریف" در پاسخ به آسیب جدی، ممکن می کند.</P>
نسخه مناسب چاپ

به گزارش بنیان به نقل از health۲۴،  محققان دانشگاه استنفورد سلول های بنیادی ترمیم کننده ای را شناسایی کردند که از بافتی خاص است. به این معنی که هر کدام یک کار بخصوص مثل ترمیم استخوان، پوست، تاندون، عروق یا اعصاب را انجام می دهند.


این یافته ها به این تئوری متداول که اندام های آسیب دیده توسط تجمعی از سلول ها که به سلول های "پرتوان القایی" شهرت دارند و قابلیت تبدیل و رشد به انواع سلول ها را دارند می پردازد.


این تجمع سلول های چند منظوره ترمیمی  بلاستما نامیده می شود، اما به نظر می رسد که هیچ ربطی به  بازسازی نوک انگشتان نداشته باشد.


دکتر Irving Weissman گفته است: ما به طور قطعی نشان دادیم آنچه که به عنوان(blastema) بلاستما تصور می شود به سادگی جایگزین سلول های بنیادی  می گردد که در حال حاضر متعهد به تبدیل شدن به انواع بافت های خاص است.


وی همچنین افزود:  در مورد بازسازی اندام ها در پستانداران باید بحث و بررسی بیشتری صورت گیرد.


بر اساس نتایج تحقیقات، موش و برخی از انسان ها توانایی رشد دوباره نوک انگشتان آسیب دیده دست یا پا را دارند. برای درک بهتر چگونگی این کار،  محققان دانشگاه استنفورد انواع خاصی از بافت هایی از موش ها  را با رنگ های فلورسنت پیش از قطع بخش کوچکی از انگشتان پای موش نشانه گذاری کردند. در طول یک دوره سه ماه، آنها بافت احیا شده را مورد بررسی قرار دادند.


به گفته وی، محققان دریافتند که هر نوع بافت - مانند آنچه که در ناخن، استخوان، تاندون و یا خون عروق -- تنها می تواند  آن نوع بافت را رشد دهد.


دکتر Weissman افزود:این تحقیق می تواند نهایتا به گسترش راه هایی برای افزایش شانس ترمیم اندام های بدن انسان ها کمک کند اما لازم است که ابتدا بفهمند ترمیم بافت های نرمال چگونه اتفاق می افتد و سپس آن اطلاعات را برای ترمیم اندام در انسان به کار گیرند.


محققان همچنین نظریه های دیگر که عنوان می کند گردش سلول های بنیادی در خون دراین نوع از ترمیم بافت ها می تواند نقش بازی کند را رد کردند.


منبع: بنیان

top_block_quicktab