کشف سلول های بنیادی مخاط دهان با عمر طولانی

<P align=justify>پژوهشگران کشف کردند که سلول های بنیادی مخاط دهان اگرچه از بافت بزرگسالان بدست می آید اما به آسانی به سلول های بنیادی جنینی قابل تبدیل است.</P>
نسخه مناسب چاپ

به گزارش بنیان به نقل از Stem cell research ، یکی از مشکلات استفاده از سلول های بنیادی بزرگسالان این است که از نظر سنی آنها انعطاف کمتری داشته و توانایی کمتری برای تبدیل به سلول های بنیادی مورد نیاز برای درمان بیماری ها دارند.


با این حال استثنایی را برای این مورد می توان ذکر کرد و آن  سلول های بنیادی مخاط دهان  است.


این سلول ها به نظر می رسد در مقایسه با دیگر اعضای بدن ما دچار افزایش سن نمی شوند.


پروفسور Sandu Pitara در آزمایشگاهش با موفقیت سلول های مخاط دهان را جمع آوری  و آنها را به سلول های بنیادی تبدیل کرد.


Pitara کشف کرد که این سلول های بنیادی مخاطی اگرچه از بافت بزرگسالان بدست آمده، به آسانی به سلول های بنیادی جنینی قابل تبدیل است. این تحقیقات درهای جدیدی را برای تحقیقات سلول های بنیادی و پتانسیل درمانی بیماری های انحطاط عصبی، قلبی و بیماری های خود ایمنی و نیز دیابت می گشاید.


Pitara می گوید: دندانپزشکان مدت طولانی است که از خواص منحصر بفرد مخاط دهان آگاهی دارند. زخم در مخاط دهان  التیام می یابد بدان معنی که بافت ها کاملاً به حالت اولیه خود باز می گردند.


یک زخم بر روی پوست ممکن است هفته ها طول بکشد تا بهبود یابد و اما زخمی در دهان بدون در نظر گرفتن سن بیمار ظرف چند روز بهبود می یابد.


به استثنای دهان؛ این نوع ترمیم معمولا در ارگانیزم های بسیار جوان و دوزیستان پست مانند مارمولک اتفاق می افتد که توانایی ترمیم دم خود را دارند.


Pitara مطالعه ای را آغاز کرد تا تعیین کند آیا مخاط دهان می تواند منبعی برای سلول های بنیادی جوان و شبه جنینی با توانایی درمانی منحصر بفرد باشد یا خیر.


او عنوان کرد حتی وقتی که سلول ها از مخاط دهان بیماران مسن به دست می آیند هنوز هم خاصیت سلول های بنیادی جوان یا بدوی را که دارای ظرفیت بالا برای تبدیل به بافت های مختلف است خواهند داشت.


Pitara و همکارانش در حال حاضر موفق به تبدیل سلول های بنیادی موکوسی به سلول های دیگر از جمله استخوان، غضروف، ماهیچه و حتی نورون ها شده اند.


به گفته او همه این سلول ها از یک بیوپسی کوچک بافتی به ابعاد ۱*۲*۳ میلی متر بدست آمده اند و آنها موفق به رشد تریلیون سلول بنیادی از این نمونه کوچک بافتی شده اند.


از مزایای این روش این است که محل نمونه برداری به آسانی در دسترس است و بیماران درد اندکی را تحمل کرده و نیازی به زمان برای بهبود ندارند. این باعث میشود که دهان مکان مناسبی برای برای برداشت سلول های بنیادی باشد.


Pitara و همکارانش اکنون در حال انجام مطالعات بالینی پیوند این سلول های بنیادی به بافت های مختلف جوندگان کوچک هستند. پروژه های آنها شامل تحقیق درباره  تاثیر این سلول ها در درمان نارسایی قلبی مزمن، بیماری انحطاط عصبی، بیماری خود ایمنی التهابی مانند بیماری کرون  و دیابت می باشد.


این بیماری ها در افراد مسن بیشتر بروز می کنند و سلول های بنیادی مخاط دهان جایگزینی مطمئن و ایمن را برای سلول های بنیادی جنینی و بزرگسال ارائه می دهد و خطر رد پیوند و تشکیل تومور ناشی از استفاده از سلول های بنیادی جنینی را کاهش می دهد.
منبع: بنیان

top_block_quicktab