مسئول بسیج جامعه پزشکی چهار محال و بختیاری خبر داد:

بانک اطلاعاتی شاخص‌های سلامت استان چهارمحال و بختیاری رونمایی می‌شود

مسئول بسیج جامعه پزشکی چهارمحال و بختیاری گفت: طرح بانک اطلاعاتی شاخص‌های سلامت طرحی پژوهشی و راهبردی است که سیر سی ساله سلامت استان از شاخص‌های مختلف و مقایسه آن با شاخص کشوری را مدنظر دارد در هفته جاری رونمایی خواهد شد.
نسخه مناسب چاپ

 

مهراب شفیعی، مسئول بسیج جامعه پزشکی استان چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور درباره اجرای طرح بانک اطلاعاتی شاخص‌های سلامت ویژه این استان گفت: این طرح در مراحل ویرایش قرار دارد و یک طرح پژوهشی و کاملا راهبردی است که سیمای ۳۰ ساله سلامت استان و مقایسه آن با شاخص‌های کشوری را در نظر دارد که در حال تلاش برای رونمایی آن در هفته آینده هستیم.

 

وی با بیان اینکه احتمالا در جشن سی سالگی دانشگاه علوم پزشکی استان چهار محال و بختیاری این طرح را ارائه می دهیم، ابراز کرد: در این طرح سیر سی ساله سلامت استان از شاخص‌های مختلف و مقایسه آن با شاخص کشوری مدنظر قرار دارد.

 

اجرای اختصاصی طرح بانک اطلاعاتی برای بسیج جامعه پزشکی

شفیعی، درباره مجری این طرح در استان چهارمحال و بختیاری گفت: مجری این طرح خانم دکتر مهین غفاری از اعضای شورای مرکزی بسیج جامعه پزشکی، مدیرعلمی و پژوهشی سازمان بسیج جامعه پزشکی استان چهارمحال و بختیاری و از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد هستند که این طرح را اختصاصا برای بسیج جامعه پزشکی انجام می‌دهد.

 

وی در ادامه افزود: این طرحی است که برای برنامه ریزان استان چهارمحال و بختیاری و کشور مرجع خوبی محسوب می‌شود و برای دانشگاه علوم پزشکی استان نیز فوق‌العاده است.

 

مسئول بسیج جامعه پزشکی استان چهار محال و بختیاری گفت: در این باره اطلاعات مختلف از سراسر کشور همچون سایت‌های مرجع، اسناد دانشگاه علوم پزشکی استان، اسناد مرکز آمار سازمان برنامه و بودجه استان دریافت کرده‌ایم.

 

شفیعی، ضمن بیان اینکه بیش از ۱۰۰ شاخص سلامت وجود دارد که شاخص‌های ۵۹ گانه اختصاصی حوزه سلامت هستند، متذکر شد: این شاخص‌ها برای برنامه ریزان بسیار مهم است که در این بانک اطلاعاتی مورد توجه قرار گرفته است؛ به عنوان مثال میزان مرگ نوزادان و مرگ کودکان زیر ۵ سال، مرگ مادران و مرگ ناشی از نارسایی عروق کرونر از این موارد است.

 

وی ادامه داد: شاخص‌های اجتماعی تاثیرگذار در حوزه سلامت را نیز ارزیابی کرده‌ایم؛ شاخص‌هایی در حوزه اجتماعی و انسانی وجود دارد مثلا بروز حوادث مرتبط با کار که کشنده و غیرکشنده هستند، سرانه فضای سبز موجود، درصد روزهای سال که طبق تعریف هوای پاک دارند، شیوع اضافه وزن و چاقی در سنین ۱۵ تا ۶۴ سال از این موارد هستند.

 

این مقام مسئول در ادامه تصریح کرد: در حوزه توسعه اجتماعی بروز سوءمصرف مواد مخدر، درصد زنان سرپرست خانوار و این گونه مسائل از جمله موارد مورد توجه در این پروژه هستند.

 

مسئول بسیج جامعه پزشکی استان چهار محال و بختیاری با تاکید بر اینکه شاخصهایی که ارائه می‌شود صرفا مخصوص استان چهارمحال و بختیاری و مقایسه آن با شاخص های کشوری است، خاطرنشان کرد: شاخص‌های کشوری یعنی به عنوان مثال اینکه میزان شیوع طلاق در کشور و مقایسه آن با استان چگونه است و معدل کشوری و استان چهارمحال و بختیاری را در مورد هر شاخص در نظر می‌گیریم و مقایسه می‌کنیم.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

top_block_quicktab