اخبارویژه برخی روزنامه ها و سایت ها ۱۵شهریور۹۰

برگزاری جشنواره ملی قرآن پژوهی و طب در مهرماه سال جاری<br>رئيس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از برگزاری جشنواره ملی قرآن پژوهی و طب در مهرماه سال جاری خبر داد.
نسخه مناسب چاپ


اجرای قانون ارتقای بهره وری برای ورزش پرستاران فرصت ایجاد می کند
معاون پشتیبانی سازمان نظام پرستاری گفت: اجرای قانون ارتقای بهره وری نیروهای بالینی نظام سلامت  ساعت کار پرستاران را کاهش می دهد و فرصتی برای پرداختن جامعه پرستاران به ورزش فراهم می شود.

    بازديد از ۸۰ درصد بيمارستان هاي بزرگ شهر تهران
هيئت بازرسي ويژه از اورژانس هاي بيمارستاني، در ايام ماه رمضان از ۸۰ درصد بيمارستان هاي شهر تهران بازديد كردند.
معاون درمان وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشكي در گفت وگو با خبرنگار وب دا، اظهار داشت:‌ ۸ گروه بازرسي پس از بازديد از اورژانس بيمارستان ها، نواقص را به آنها متذكر شدند و در بازديد هاي بعدي اين نواقص را مجددا بررسي خواهند كرد.

استفاده از سبزيجات در رستوران‌ها و اغذيه‌فروشي‌ها تا اطلاع ثانوي ممنوع است
رئيس مركز مديريت بيماري‌هاي واگير گفت: با توجه به اين كه كانون‌هاي انتقال بيماري وبا، مزارع كشاورزي هستند، استفاده از سبزيجات در رستوران‌ها و اغذيه فروشي‌ها تا اطلاع ثانوي ممنوع است

دکتر ناصحی به سمت رئیس نخستين جشنواره ملي هنر، رسانه و سلامت منصوب شد
دکتر علي‌رضا مصداقی‌نيا معاون بهداشت طی حكمي، دکتر محمدمهدي ناصحي رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران را به عنوان رئيس نخستين جشنواره ملي هنر، رسانه و سلامت كه امسال در مازندران برگزار مي‌شود، منصوب کرد
كودك ۱۳ ساله بر اثر سنگيني عمل جراحي فوت كرد نه تزريق داروي بيهوشي تقلبي
كودك ۱۳ ساله‌اي كه در بيمارستان شركت نفت عمل جراحي قفسه سينه داشته براثر سنگيني عمل و عوارض بعد از آن فوت كرده است نه تزريق داروي بيهوشي تقلبي

. قدس
محکوميت يک نفر به جرم جاسوسي
ايرنا- محمد مرزيه دادستان عمومي و انقلاب زاهدان گفت: محمد اسماعيل ملازهي معروف به «ابوجان» به اتهام جاسوسي به قصد اقدام عليه امنيت ملي کشور به ۱۰ سال حبس محکوم شد.

بي اطلاعي سفارت قطر از ترور امير اين کشور!
فارس- سفارت قطر در تهران، هيچ اطلاعي در زمينه ترور امير اين کشور ارايه نداد.اين در حالي است که سفير قطر در تهران حضور ندارد و هيچ يک از مقامها و کارکنان اين سفارتخانه چنين خبري را تأييد نکرد ه اند.

صحبت هايم درباره شجريان سياسي نبود
باشگاه خبرنگاران- فرزاد جمشيدي، نويسنده و مجري برنامه «ماه خدا» گفت: اظهار نظر مثبتم درباره ربناي شجريان در اين برنامه سحرگاهي به دور از هر موضعگيري سياسي جنبه هنري داشت.

روايت زيبا کلام از پيروز انتخابات آينده
سياست نامه- دکتر صادق زيباکلام استاد دانشگاه گفت: من معتقدم اين رقابت و کشمکش هاي سياسي به نفع احمدي نژاد و مشايي تمام خواهد شد و آنها خواهند توانست چيزي حدود دو سوم کرسي هاي مجلس نهم را ازآن خود کنند.

آمادگي صدور مجوز گردهمايي پيرامون درياچه اروميه
فارس- ابراهيم فتح الهي معاون سياسي و اجتماعي استاندار آذربايجان غربي گفت: فرماندار اروميه آمادگي دارد براي برگزاري گردهمايي پيرامون درياچه اروميه مجوز صادر کند.

رئيس جمهور پيشنهاد تغيير نام وزارت ارشاد را رد نکرده است
ايسنا- سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: تغيير نام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به وزارت فرهنگ و هنر به عنوان يک پيشنهاد از سوي برخي مطرح شده است و آقاي رئيس جمهور هم اين پيشنهاد را رد نکرده است.

آغاز تفکيک کارکنان زن و مرد در ادارات شمال
قاصد- محمد علي قمي فرماندار نوشهر در نامه اي تفکيک جنسيتي کارکنان زن و مرد در تمامي ادارات اين شهرستان را ابلاغ کرد.

برکناري يک مقام کويتي به دليل اهانت به شيعيان
شيعه آنلاين- اخبار رسيده از کشور کويت حاکي است مقامهاي ارشد اين کشور دستور برکناري «حمد الفلاح» رئيس خطوط هوايي کويت به دليل اهانت به شيعيان را صادر کردند.

انتقاد شريعتمداري از باهنر
الف- حسين شريعتمداري مديرمسؤول روزنامه کيهان در يادداشت جديد روزنامه کيهان خطاب به محمد رضا باهنر نايب رئيس اول مجلس شوراي اسلامي و دبير کل جامعه اسلامي مهندسين نوشته است؛ آقاي باهنر! از شما انتظار نمي رفت.اين يادداشت در پاسخ به اظهارات باهنر در گفتگو با يک خبرگزاري نوشته شده است، به ويژه آنجا که باهنر گفته بود؛ علاقه نداشتم احمدي نژاد رأي بياورد.

الهام: جريان انحرافي، جنگ را به خانه مي کشاند
خبر آنلاين- غلامحسين الهام سخنگوي دولت نهم در مجمع عمومي رسانه هاي مجازي مستقل مازندران در ساري گفت: متأسفانه جريان انحرافي، جنگ را به خانه مي کشاند و زمينه توسعه و آباداني کشور را از دولتمردان سلب مي کند.

خبرنگار قدس برگزيده جايزه روزنامه نگاري «نيوزبان»
قدس آنلاين- مسعود بصيري خبرنگار قدس به خاطر گزارش «بهبهاني رکورددار بي سابقه ترين استيضاح مجلس» در نخستين دوره جايزه روزنامه نگاري «نيوزبان» برگزيده شد.

ادعاي جديد يکي از مخالفان اسد
ديپلماسي ايراني- پايگاه خبري- تحليلي «ايلاف» به نقل از دکتر عقاب يحيي، يکي از چهره هاي مخالف دولت سوريه مدعي شد: گفته مي شود روسيه نيز با برخي از جريانها و چهره هاي مخالف نظام سوريه ارتباطاتي برقرار کرده است، مسأله اي که باعث شده برخي اين گونه برداشت کنند که ايران و روسيه در بهره برداري از وضعيت موجود در سوريه و گرفتن نبض تحرکات اپوزيسيون با يکديگر هماهنگ هستند.
دليل توقيف شهروند اعلام شد

قدس آنلاين- هفته نامه خبري- تحليلي «شهروند امروز» دوباره توقيف شد. توقيف شهروند امروز به دليل چاپ مصاحبه با داماد امام موسي صدر بوده است . در اين مصاحبه برخي مسؤولان سابق و چهره هاي شناخته شده کشور، به داشتن ارتباط ويژه با معمر قذافي متهم شده اند.

اقدام مشکوک امارات
مشرق - «شبکه راديويي عربي» متعلق به دولت امارات در نظر دارد تا بمنظور جذب هرچه بيشتر مخاطبان فارسي زبان خود در دبي و ديگر کشورها دست به راه اندازي ايستگاه جديد راديويي فارسي زبان بزند.

صداوسيما فروشگاه است نه دانشگاه
فارس- سيد رضا اکرمي عضو کميسيون فرهنگي مجلس با اشاره به تعبير حضرت امام(ره) که صداوسيما بايد دانشگاه باشد، گفت: با نوع تبليغاتي که در حال حاضر در صداوسيما انجام مي شود، صداوسيماي ما «دانشگاه» نيست بلکه «فروشگاه» است.

برخورد فيزيکي درسخنراني استاندار اصفهان
خبر آنلاين- مردم افوس يکي از شهرهاي تابعه شهرستان فريدن در استان اصفهان در حين سخنراني استاندار اين استان با وي درگير شدند. در اين درگيري به يکي از محافظان استاندار اصفهان از ناحيه سر جراحاتي وارد آمد.

افشاگري دختر پادشاه اسبق عربستان عليه آل سعود
ايسنا- دختر پادشاه اسبق عربستان از فساد گسترده در خاندان آل سعود پرده برداشت. افشاگري " بسمه بنت سعود " در رسانه هاي عربي بازتاب زيادي يافت.

تابناک مدعي شد
آخرين گمانه‌زني ها در شرکت‌ سرمايه گذاري سازمان تامين اجتماعي (شستا) حاکي است که محمد علي آبادي و سيد ابوالحسن فيروزآبادي ۲گزينه‌اي هستندکه مورد نظر رئيس جمهور و وزير تعاون،کار و رفاه اجتماعي براي مديريت اين مجموعه مي باشند. شستا بزرگترين شرکت اقتصادي دولتي مي باشد.

جمهوري اسلامي
گروهي از مردم تبريز که تعداد آن ها بالاي ۵۰۰ نفر تخمين زده مي‌شد در منطقه مرکزي شهر تبريز منطقه بازار دست به تظاهرات زده و از رد دو فوريت لايحه انتقال آب از ارس به درياچه اروميه در مجلس انتقاد کردند که با مداخله پليس متفرق شدند. در اروميه نيز ، معابر و ميدان ها و برخي از خيابان هاي اصلي شهر شاهد حضور معترضان به رد دو فوريتي احياي درياچه اروميه توسط نمايندگان مجلس شوراي اسلامي بود که در پاره‌اي از موارد به زد و خورد مردم با عوامل نيروي انتظامي و يگان ويژه که قصد متفرق کردن مردم را داشتند انجاميد.

کيهان
برخلاف ادعاي پسر کروبي مبني بر اين که وي سر مواضع خود محکم ايستاده است، يکي از همکاران سايت هاي وابسته به جريان فتنه اعلام کرد کروبي با تعبيرات احترام آميز از رهبري ياد مي کند.همچنين حجت الاسلام عباسي فرد(عضواصلاح طلب ۳دوره خبرگان) به دليل رفاقتي که سالها با کروبي دارد با موافقت و تدبير وزارت اطلاعات، بيش از ۶ بار با وي در ايام حصر در منزلش ديدارهايي داشته به گفته وي آقاي کروبي هنوز هم دل در گرو نظام دارد و بارها با تعبيرات احترام آميز از رهبري ياد مي کند. وي مي افزايد: حصر خانگي هيچ تغييري در اعتقاد و علاقه کروبي نسبت به نظام و رهبري ايجاد نکرده است.

اطلاعات
يک کارگر ساختماني در سردشت، در حالي که زمين را براي پي‌ريزي يک ساختمان حفاري مي‌کرد، در عمق دو متري زمين با يک بمب شيميايي عمل نکرده مواجه شد.اين کارگر به سرعت موضوع را به مسئولان گزارش داد که يک تيم بين المللي براي بررسي اين مسئله وارد سردشت شده است.
گاردين
سايت ويکي‌ليکس، اين هفته نيز آرشيو کاملي از تلگرام‌هاي ديپلماتيک سري آمريکا را بدون هيچ ويرايشي منتشر کرد که در ميان آن ها نام دقيق افراد خبررسان از چند کشور، ازجمله خبررسانان ايراني، به چشم مي‌خورد.اين سايت به اين ترتيب افرادي را که نامشان در اين اسناد آمده به خطر انداخته‌است. اين اقدام ويکي‌ليکس توسط پنج رسانه مهم گاردين، نيويورک‌تايمز، ال پاييس، اشپيگل و لوموند محکوم شد.

راديو آلمان
به نقل از رسانه‌هاي اسرائيلي دولت اين کشور قصد دارد هواپيماهاي مسافربري خود را به سيستم‌هاي دفاع ضد موشکي مجهز کند.
ایران
پاسخ نماينده اروميه به ادعاي رسانه هاي غربي
خبر ديگر اين كه نماينده اروميه در پاسخ به جوسازي رسانه‌هاي غربي درباره وجود اورانيوم در درياچه اروميه گفته: موضوع درياچه اروميه مسئله‌اي زيست‌محيطي است، اما غرب قصد دارد اين موضوع را سياسي جلوه دهد. نادر قاضي‌پور تصريح كرده: درياچه اروميه به لحاظ زيست‌محيطي براي ايران و منطقه داراي اهميت است و اگر اين درياچه خشك شود، قطعاً خسارات زيادي به منطقه وارد خواهد شد. نماينده مردم اروميه ادامه داده: خشك شدن درياچه اروميه به خاطر برداشت اورانيوم از كف آن نيست بلكه به دليل تغييرات زيست‌محيطي است.
زهرارهنورد از ليست۱۰۰ نفره خط خورد
شنيديم كه درحالي که در سال‌هاي قبل و در اوج فتنه، زهرا رهنورد نامش در ميان برترين‌ها قرار مي‌گرفت، اما با گذشت دوسال و بي‌تأثير شدن وي، نامي از او در ميان زنان برتر هم برده نمي‌شود.يك سايت ضد انقلاب به نقل از مجله «فوربس» نوشته: يکصد زني که توسط اين مجله امريکايي به عنوان قدرتمندترين زنان جهان معرفي شده‌اند، در مجموع ۳۰ تريليون دلار ثروت در اختيار دارند. زناني که در اين فهرست قرار دارند، در بخش‌هاي ميلياردرها، کسب و کار، هنر و شهرت، رسانه و مطبوعات، فعاليتهاي غيرانتفاعي و سياست تقسيم‌بندي شده‌اند. به نظر مي‌رسد با گذشت زمان و نا اميد شدن غرب از کارآمد بودن اپوزيسيون بويژه اشخاصي همچون ميرحسين موسوي، مهدي کروبي و همسرانشان ديگر مجله‌هاي غربي نمي‌توانند افرادي همچون زهرا رهنورد را در ليست خود بگنجانند و افرادي همچون ليدي گاگا و آنجلينا جولي جاي آنها را گرفته‌اند.

تكذيب ادعاي ضد انقلاب
با خبر شديم كه بعد از انتشار مطالبي در سايت‌هاي ضدانقلاب به نقل از يك زنداني محكوم اخيراً با عفو مقام معظم رهبري از زندان آزاد شده، وي با مراجعه به دادستاني تهران، اين اقدام رسانه‌هاي معاند را تحريف اظهارات خود خواند.دادستاني تهران در اطلاعيه‌اي با اعلام اين مطلب گفته: فرد محكوم در شرحي خطاب به دادستان تهران اعلام كرد «اينجانب سيدمجتبي هاشمي فرزند ابوالقاسم انتشار مصاحبه اينجانب با شبكه‌هاي ضدانقلاب را تكذيب مي‌كنم همچنين بنده درخواست عفو به دادستان تهران داده‌ام و انتشار اين خبر را كه درخواست عفو نداده‌ام و بدون درخواست عفو آزاد شده‌ام، كاملاً تكذيب مي‌كنم.»

هيچكس ظرفيت ليدري در جريان اصلاحات را ندارد
دست آخر اين كه قائم‌مقام حزب اعتماد ملي، گفته: هيچكدام از آقايان در جريان اصلاحات، به عنوان ليدر، مطرح نيستند چه برسد به جمعي از دوستان ما در مجلس. رسول منتجب‌نيا با اشاره به اظهارنظر برخي از اصلاح‌طلبان مبني بر ليدري فراكسيون اقليت بر آنان، گفته: هر كس بر اساس وزن و اعتباري كه دارد محترم است و نمايندگان فراكسيون اقليت نيز براي همه محترم هستند اما من از اين نظر كه آنها بخواهند ليدري جبهه اطلاحات را برعهده بگيرند حمايت نمي‌كنم.

کیهان
  نهرواني ها شناسنامه خود را منتشر مي كنند !
جريان انحرافي كه برپايه اخبار موثق علاوه بر ويژه نامه «خاتون» چند ويژه نامه ديگر را نيز با همان حال و هواي انحرافي و زير سؤال بردن آموزه هاي اسلامي و انقلابي در دست تهيه داشت، اخيرا دومين ويژه نامه از همين دست را با عنوان «نهرواني ها»! براي چاپ و انتشار آماده كرده است.
در كادر مربوط به شناسنامه اين ويژه نامه آمده است؛
صاحب امتياز: خبرگزاري جمهوري اسلامي(ايرنا)
سرپرست: علي اكبر جوانفكر
مشاور و ناظر: غلامحسين اسلامي فرد
سردبير: حسن قاسمي
مدير هنري: محمدملاعلي اكبري
همكاران: كورش علوي، علي ونايي، سعيد يوسفي پور، منير حاجيان، موسي جانمحمدي، جواد سعيدي، سيده سمانه شيخ الاسلامي، كاظم افشين پور، سيده نصيبه حسيني، عبدالرضا سلطاني، سلمان سيدي، سيداحمد ميرهاشمي

گروه مشاوران به ترتيب حروف الفبا
فريد اجلالي ،اصغر بالسيني،محمدجعفر بهداد،حنيف حسين ستاريان، بهمن شريف زاده
انتشار ويژه نامه خاتون، با استقبال و ذوق ز دگي فراوان محافل خارجي روبرو شده بود. اين محافل و رسانه هاي وابسته به آنها، نظير راديو فردا، راديو آمريكا، بي بي سي و تلويزيون هاي ماهواره اي فارسي زبان لس آنجلس، آن بخش از ويژه نامه خاتون را كه در آن، حجاب چادر زير سؤال رفته است، مورد توجه و استقبال بيشتري قرار داده بودند.
برخي از اين رسانه ها با استناد به فراگيري حجاب چادر در جامعه اسلامي ايران، تاكيد داشتند مشايي و اطرافيان وي در جايگاهي نيستند كه مردم ايران به ديدگاه ها و نظرات آنها اهميتي بدهند ولي همين اندازه كه روزنامه دولتي ايران، با انتشار اين ويژه نامه فضاي مذهبي را به تنش كشيده، قابل تقدير است گفتني است حلقه انحرافي به وضوح مي داند و در جلسات خصوصي خود نيز بر اين نكته تأكيد ورزيده است. اميد و انتظاري ندارد كه اينگونه اقدامات هنجارشكنانه بتواند در تضعيف باورهاي اسلامي- انقلابي مردم ايران كمترين تأثيري داشته باشد، بلكه اهداف خود را از انتشار ويژه نامه هاي مزبور در سه محور زير تعريف كرده است.
۱- اعلام حضور و موجوديت؛ اين جريان بر اين باور است كه از خود هيچ ويژگي برجسته اي براي ابراز وجود ندارد و تنها امتياز - بخوانيد امتياز بادآورده- خود را در پيوند با دولت و بهره مندي از رانت سياسي و اقتصادي دولت مي داند از اين روي وقتي مثلاً برخي از آموزه هاي اصيل اسلامي را زير سؤال مي برد، اين هنجارشكني از آنجا كه جريان انحرافي به دولت وابسته است مي تواند اعتراض شديد مردم را در پي داشته و از اين طريق به بلندگويي براي اعلام موجوديت جريان ياد شده تبديل شود ۲- ارسال اين پيام براي دشمنان بيروني كه جريان مورد اشاره با مباني و اصول جمهوري اسلامي فاصله و زاويه دارد. چرا كه جريان انحرافي پايان عمر خويش را در پايان دوره دولت دهم و كوتاه شدن دست هاي آلوده خود از رانت هاي سياسي و اقتصادي مي داند. بنابراين مي كوشد از هم اكنون خود را براي سرمايه گذاري دشمنان بيروني مناسب جلوه دهد! حمله به مراجع، زير سؤال بردن آموزه هاي اصيل اسلامي و انقلابي، سفرهاي مكرر به پايتخت هاي عربي و اروپايي با بهره گيري از جايگاه مثلاً مشاور ويژه و... در همين راستا قابل ارزيابي است ۳- تبديل شدن به يك قطب و محور براي حضور ساير جريانات ضد انقلاب؛ حلقه انحرافي با هزينه كردن مبالغ كلان از بيت المال براي جذب جريانات زاويه دار با نظام اسلامي چراغ سبز نشان مي دهد كه نمونه هاي آشكار فراواني از اين دست قابل آدرس دادن است.
تحريم ها به برنامه هسته اي ايران شتاب داده است
يك نشريه آمريكايي تاكيد كرد تحريم اقتصادي عليه ايران شكست خورده و واشنگتن بدون تعامل با ايران با شكست هاي گسترده تري روبرو خواهد شد.
روزنامه هافينگتون پست با اشاره به فزوني گرفتن سرعت غني سازي اورانيوم در ايران نوشت: برنامه هسته اي ايران به دردسري براي آمريكا تبديل شده است. در حالي كه غني سازي در خاورميانه به درستي مايه نگراني است، آمريكا بايد اقدامات ديپلماتيك خود را متوقف ساخته و با اين حقيقت روبه رو شود كه ايران به سوي توانايي هسته اي گام برمي دارد. واشنگتن بايد اكنون با سران ايران به تعامل برسد. پرهيز از گفت وگو، تماشاي غني سازي فعاليت هاي اورانيوم ايران و تاسف خوردن به دليل شكست فشارهاي اقتصادي نمي تواند آن را متوقف سازد.
اين روزنامه معتقد است: توانايي هسته اي به معناي در اختيار داشتن سلاح هسته اي نيست. يك كشور توانمند از نظر هسته اي متخصصان فني و مواد لازم را براي ساخت تسليحات هسته اي در اختيار دارد كه اكنون ۴۰ كشور در جهان به اين سطح از توانمندي ها رسيده اند.
احتمال راه اندازي تلويزيون خصوصي در تاجيكستان از سوي حلقه انحرافي
برخي منابع احتمال مي دهند يكي از دستور كارهاي مذاكرات مشايي در تاجيكستان راه اندازي يك شبكه خصوصي با نام «نوروز» باشد كه قرار است از مبدائي غير از ايران سياست هاي رسانه اي جريان انحرافي را پي گيري كند.
روساي جمهوري ايران، تاجيكستان و افغانستان در سال ۲۰۰۶ درباره تاسيس شبكه تلويزيوني فارسي زبانان موسوم به نوروز در شهر دوشنبه، توافق كردند ولي تاكنون به دلايل مختلف اين شبكه راه اندازي نشده اما احتمال مي رود كه به زودي اين اتفاق بيفتد.
شايد يكي از مهمترين دلايل عدم راه اندازي اين شبكه، نحوه عجيب تاسيس آن باشد كه بدون حضور رسمي رسانه ملي جمهوري اسلامي ايران و با حضور نمايندگان قوه مجريه در حال انجام است.
علي اصغر شعردوست سفير جمهوري اسلامي ايران در تاجيكستان و از دوستان نزديك اسفنديار رحيم مشايي، از جمله بانيان راه اندازي اين شبكه است كه سال گذشته نيز با انجام هماهنگي هاي مختلف، رييس دفتر رييس جمهور را براي رايزني درباره تاسيس اين شبكه به دوشنبه دعوت كرد. مشايي در آن سفر اعلام كرد كه:«تمامي تجهيزات فني تلويزيون مشترك كشورهاي فارسي زبان در ايران آماده شده است و بزودي به تاجيكستان ارسال مي شود تا در زماني نزديك به راه افتد».
البته چند ماه بعد، شعردوست در يك نشست مطبوعاتي با خبرنگاران در شهر دوشنبه اعلام كرد تجهيزات لازم براي راه اندازي اين شبكه و نصب آنها در ساختمان تلويزيون شهر دوشنبه از آلمان خريداري شده است!
با بررسي اسناد راه اندازي اين تلويزيون نيز مشخص مي شود كه رياست طرف ايراني در اين تلويزيون برعهده شعردوست است و حتي چنانچه مدت ماموريت وي به عنوان سفير در تاجيكستان به پايان برسد، همچنان به عنوان مدير بخش خصوصي ايران، سمت مديريت طرف كشورمان را در اين تلويزيون خصوصي برعهده خواهد داشت.
با اين حال به نظر مي رسد علاقه ويژه برخي مسئولان دولتي به راه اندازي يك شبكه فارسي زبان بدون نظارت هاي موجود در داخل كشور، از جمله موضوعاتي است كه هنوز هم به طور جدي پيگيري مي شود و شايد اين موضوع را بتوان از مهمترين دلايل سفر مشايي به تاجيكستان دانست.
او مي دانست كه حضورش در اين سفر، پس از ماهها غيبت رسانه اي حتما مورد توجه ويژه قرار خواهد گرفت اما ترجيح داد برنامه هاي گذشته خود در اين حوزه را همچنان فعالانه پيگيري كند.
شايد بتوان مجوزهاي اخير وزارت ارشاد به چند شبكه ماهواره اي فارسي زبان را نيز مقدمه اي براي حضور فعال تر شبكه هاي اينچنيني در داخل كشور دانست كه «نوروز» هم از آن جمله خواهد بود.
اسامي منابع آمريكا در ايران لو رفت
در اسناد جديدي كه بر اثر لو رفتن پسورد ويكي ليكس منتشر شده، اسامي منابعي كه ديپلمات هاي آمريكايي مدعي اند از آنها در ايران اطلاعات دريافت مي كردند لو رفته است. پس از لو رفتن پسورد -Password- فايل رمز شده ويكي ليكس و انتشار يكباره تمامي ۲۵۰۰۰۰ سند، علاوه بر مشخص شدن نام هاي منابع اطلاعات معمولي مراجع ديپلماتيك آمريكا، نام هاي حساسي كه بعد از ذكر نام آنها عبارت Protect يا Strictly Protect آمده و ارسال كننده سند در مقر ديپلماتيك آمريكا خواستار اعمال تدابير حفاظتي بيشتر در حفظ اين نام ها شده، نيز لو رفت.
بنابراين گزارش كه پايگاه اينترنتي «الف»، آن را منتشر كرده، بررسي چند صد سند از ده ها هزار سند ويكي ليكس تاكنون نشان مي دهد، افراد زير در فهرست نام هاي Protect و Strictly Protect قرار دارند. تاريخ بسياري از اين اسناد مربوط به ۲۰۰۸ و قبل از آن مي باشد كه نشان مي دهد بسياري از افرادي كه هم اكنون در غرب عليه ايران فعاليت مي كنند از مدت ها قبل مورد توجه آمريكايي ها بوده اند. برخي از اين افراد منبع بوده و برخي ديگر اطلاعات خود را هنگام خروج از ايران به مامورين ديپلماتيك آمريكا منتقل كرده اند. برخي از اسامي عبارتند از:
¤ هاشم آغاجري ¤ عبدالله مومني ¤ م...م...ل..
¤ عليرضا رجايي ¤ شيرين عبادي ¤ امير ب../ دفتر سازمان ملل
¤ محمد موسوي خوئيني ¤ محسن سازگارا ¤ روبرتو آربيتريو (مقيم تهران)
¤ ابراهيم يزدي ¤ علي ن..
¤ يكي از اساتيد اقتصاد دانشگاه آمريكايي شارجه كه فارغ التحصيل يكي از ۸ دانشگاه آي - وي ليگ آمريكاست. ¤ هادي ...
و بسياري اسامي ديگربررسي اسناد، حاوي نكات جالب ديگري است:
- اظهارات يكي از مديران سابق سازمان ف....به عنوان منبع دروني در مورد اختلافات به وجود آمده بر سر مشايي در اين اسناد ديده مي شود.
- ديپلمات هاي آمريكايي هنوز نمي دانند كه مسعود رجوي مرده است يا در مخفيگاه زندگي مي كند.
- تنفر عمومي مردم ايران از گروهك منافقين براي ديپلمات هاي آمريكايي محرز بوده و در بسياري از اسناد اين مسئله ديده مي شود.
- تمامي افرادي كه مدعي تقلب در انتخابات شده اند و اين مسئله را به آمريكايي ها انتقال داده اند از منابع (روزنامه نگار، فعال سياسي، نماينده مجلس و ...) نزديك به اشخاص يا ستادهاي احزاب درگير در اعتراضات و مدعي تقلب بوده اند.
- منبعي كه مدعي درگيري بين فرمانده سپاه و رئيس جمهور شده بود، از فعالين حزب توده و ماركسيست ذكر شده است. از آنجايي كه اولين بار سايت نزديك به حزب منحله توده اين شايعه را تقريباً مقارن تاريخي كه سند ارسال شده است، منتشر كرده بود، مي توان حدس زد كه منبع هر دو شايعه يك نفر است.
- فردي به اسم دكتر فرشيد توف...كه از مديران سابق هلال احمر بوده است (وي از ايران خارج شده است ) در گفت وگو با ماموران آمريكايي مدعي شده كه از آمبولانس هاي هلال احمر در لبنان و .... استفاده نظامي مي شود.
- يكي از اعضاي ف.ع.پ مدعي برخي اطلاعات بيمارستاني شده است.
- هاشم آغاجري، عبدالله مومني و .... طي سفري كه به آمريكا داشته اند (۲۰۰۶) با مسئول آمريكايي در دوبي صحبت كرده اند. آغاجري فشار غرب را از عوامل لغو حكم اعدام وي دانسته است.
- يكي از اقتصاددانان بانك مركزي كه در دوران خاتمي از مديران آن سازمان بوده و به گفته خودش استاد خرد پيشرفته وي ... بوده، اظهار داشته:۱- پنج مرد برتر بيزنس در ايران عبارتند از: رف...، رف...، رف...، رف...، رف...، ۲- نصف هفته با اينترنت پرسرعت به جاي كار مشغول گيم بوده اند ۳- مشاوران ... نادان هستند و ...- يكي از اساتيد دانشگاه كه نماينده مجلس بوده است، به ماموران آمريكايي گفته كه تنها راه تغيير در ايران حمله نظامي است و اين تصور كه گفته مي شود حمله نظامي ايران را متحد مي كند و مردم واكنش نشان خواهند داد غلط است.
- عليرضا نوري زاده به طور مكرر و در موارد متعدد با مركز جاسوسي آمريكا در لندن در ارتباط بوده است.
- يكي از مرتبطين دفتر مطالعات سياسي و بين الملل وزارت خارجه كه به دستور م م قرار بوده كنفرانس هولوكاست برگزار كند، به مامورين آمريكايي گفته كه رامين جهانبگلو براي اينكه خودش از زندان بيرون برود به خيلي افراد از جمله وي دروغ بسته است. وي در گفت وگو با آمريكايي ها اظهار داشته كه توجه ايران به مركز جمع آوري اطلاعات دوبي نشانه موفقيت اين مركز است!
- به گفته يك فعال تجاري در دوبي، ...اخيرا - ۲۰۰۷ - ساختمان و ملك به ارزش ...از طريق ...خريداري كرده است. مكان ساختمان ها نزديك فستيوال سيتي دوبي در يك مركز خريد و تفريح است.- يكي از محققان ...آمار ايدز و مسايل و دلايل آن را به آمريكايي ها منتقل مي كرده است.
¤ يكي از نماينده هاي اصلاح طلب به آمريكايي ها گفته كه اگر يك قطعنامه ديگر تصويب شود ما وزير خارجه را استيضاح خواهيم كرد. اين نماينده همچنين گفته كه تلويزيون صداي آمريكا خوب عمل نمي كند و بايد حرفه اي تر عمل كند.
¤ روبرتو آربيتريو، مدير اداره مبارزه با مواد مخدر و جرايم سازمان ملل در تهران، اطلاعات خود را به آمريكايي ها منتقل مي كرده است، از جمله مثلا مدعي شده كه كنار رفتن فداحسين مالكي (دبير سابق ستاد مبارزه با مواد مخدر) نشان مي دهد كه احمدي نژاد بر مجمع تشخيص غلبه كرده است!
در بررسي اسناد ويكي ليكس بايد توجه داشت كه اين اسناد ملغمه اي از اخبار و شايعات درست و نادرست است كه توسط مخالفان و معاندان ايران به آمريكايي ها منتقل مي شده است


مدیریت بررسی و تحلیل

top_block_quicktab