اساس ژنتیکی عملکرد مالاریا

<P align=justify>بر اساس تحقیقات صورت گرفته محققان توانسته‌اند ژن‌هایی را کشف کنند که انگل مالاریا از آن‌ها برای ایجاد منافذ تغذیه استفاده می‌کند.</P>
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرگزاری سلامت ایرانیان (سینانیوز) انگل مالاریا می‌تواند داخل سلول‌های قرمز خون انسان پنهان از سیستم ایمنی بدن رشد کند و انرژی لازم را از هموگلوبین، به عنوان پروتئین اصلی در سلول خون به دست ‌آورد. با این حال انگل باید مواد مغذی بیشتری را از جریان خون و از طریق منافذ ریز غشای سلولی به دست آورد.
بنابراین گزارش مشخص شده که انگل انتقال یافتهٔ مالاریا به خون انسان از طریق تشکیل کانال تغذیه یونی در سلول‌های خونی می‌تواند موجب تضعیف بدن شود.
با وجود پیشرفت‌های اخیر در کنترل مالاریا در سراسر جهان این بیماری همچنان باعث کشتن شدن بیش از ۷۰۰ نفر در سال می‌شود.
دکتر دسای و گروهش، اساس ژنتیکی از جنبه‌های زیست‌شناسی انگل مالاریا کشف کرده اندکه می‌تواند برای توسعه داروهای ضد مالاریا راه جدیدی باز کند.
سلول‌های قرمز آلوده به مالاریا موادمغذی بیشتری را نسبت به سلول‌های غیر آلوده دریافت می‌کنند تا انگل مالاریا زنده بماند و رشد کند. اما جواب درستی برای این سوال نبوده که «ایا انگل از کانال‌های موجود در گلبول‌های خون استفاده می‌کند یا از کانال‌های ایجاد شده توسط خود این کار را انجام می‌دهد؟» برای پاسخ به این سؤال تیم NIAID نزدیک به پنجاه هزار مواد شیمیایی را برای بررسی توانایی جلوگیری از جذب مواد مغذی توسط سلول‌های را آزمایش کردند و دریافتند که اکثر دارو‌ها در این تحقیق عملکردهای یکسانی دارند و فرق چندانی بین نوع عملکرد آن‌ها نیست.


منبع:سینانیوز


 

top_block_quicktab