پاسخ نامه آزمون دستياري مرحله دوم

<body bgcolor='White' style='font-family:sans-serif;font-size:۱۰pt;‎'></body>
نسخه مناسب چاپ

۱- جواب: گزینه ۲ صحیح است. باتوجه به RPI بیمار که حدود ۱/۲ می­شود، درصورت کمتر از ۵/۲ بودن RPI عللی که سبب خون سازی مغز استخوان می­شوند بیشتر مطرح می­گردند و درصورتی که < RPI ۵/۲ باشد همولیز و خونریزی­های مطرح می­شوند.

۲- گزینه ۲ صحیح است. شایع ترین فرم آنمی که مشاهده می­شود از نوع هیپوپرولیفراتیو بوده و شایع ترین نوع آن نیز نوع بیماری های التهابی است.

۳- گزینه ۱ صحیح است.

۴- گزینه ۳ صحیح است. MCV, Hb  دیررس ترین تغییرات در جریان کم خونی فقر آهن محسوب می­شوند

۵- گزینه ۳ صحیح است. شایع ترین علامت اولیه آنمی آپلاستیک، خونریزی است و علائم آنمی (ضعف و خستگی) در رده بعدی قرار دارند.

۶- گزینه ۴ صحیح است. درمان AA ، درصورت جوان بودن فرد پیوند مغز استخوان و درصورت مسن بودن بهترین درمان سیکلوسپورین + ATG است.

۷- گزینه۱ صحیح است. در فرد با MCV بالا به همراه نوتروفیل هیپوسگمانته که به تجویز B۱۲ و نیز جواب نمی­دهد بهترین تشخیص MDS است. در آنمی مگالوبلاستیک نوتروفیل­ها هیپرسگمانته هستند

۸- گزینه ۴ صحیح است. امروزه بهترین روش تشخیص PNH ، بررسی CD۵۵, CD۵۹ بر روی سطح RBC ها بوسیله فلوسیتومتری است.

۹- گزینه ۱ صحیح است. در سایر گزینه­ها Spur cell داریم.

۱۰- جواب: گزینه ۳ صحیح است.

۱۱- گزینه ۴ صحیح است. از علل عدم افزایش HbA۲ در جریان تالاسمی می­توان به سه گزینه اول اشاره کرد

۱۲-جواب گزینه ۲ صحیح است.

۱۳- گزینه ۱ صحیح است. این واکنش FNHTR و به علت Ab علیه HLA های لکوسیت­های دهنده می­باشد.

۱۴- جواب" گزینه ۲ صحیح است. سایر موارد به دلیل احتمال بالای درگیری CNS بطور پروفیلاکتیک تحت شیمی درمانی اینتراتکال قرار می­گیرند.

۱۵- جواب: گزینه ۳صحیح است. گزینه ۱III  مرحله    گزینه ۳ مرحله IV

گزینه ۲ II  مرحله           گزینه ۴ مرحله III

۱۶- گزینه ۳ صحیح است. آلوپورینول جزء مواردی است که بواسطه اختلال عملکرد عروقی سبب اختلال خونریزی دهنده می­شود

۱۷- گزینه ۴ صحیح است. در TTP بعلت اینکه ­ اثر VWF را داریم بهتر است به جای FFP معمولی از نوع پورکرایو استفاده کرد که فاقد VWF است

۱۸- گزینه ۲ صحیح است. Hb اصلاً معیار Complete R نمی­باشد.

۱۹- گزینه ۱ صحیح است. در افراد چاق و یا افرادی که نارسایی کلیه دارند نیاز به چک Anti Xa می­باشد.

۲۰- جواب: گزینه ۴ صحیح است. میزان فاکتور موردنیاز: =  و باتوجه به اینکه نیمه عمر فاکتور ۸ ، h ۱۲-۸ است هر h۱۲-۸ باید تجویز شود.

نورولوژی

۲۱- جواب: گزینه ب. در سنکوپ اگر بیمار را ایستاده نگه داریم ندرتا ممکن است حرکات تونیک کلونیک دیده شود. سنکوپ وازوواگال ندرتا در حالت خوابیده مثلا حین خونگیری ممکن است ایجاد شود. گاهی بیمار با سنکوپ بی اختیاری ادرار هم پیدا می کند. ولی وجود confusionپس از حمله بسیار به نفع seizure  می باشد.

۲۲- جواب: گزینه الف. بیمار دچار سردرد SUNCT شده است که ویژگی مهم آن تحریک پوستی و وجود علائم اتونوم است.  سردرد ۵ ثانیه تا چند دقیقه طول کشیده و حداقل ۲۰ بار در روز تکرار می شود. در مرحله حاد تنها درمان موثر لیدوکائین وریدی است. برای پروفیلاکسی بهترین دارو لاموتریژین است.

۲۳- جواب: گزینه ب. در موارد زیر پروگنوز بیماری MS بهتر است:

۱.شروع به صورت نوریت اپتیک یا علائم حسی ( شروع با آتاکسی یا علائم حرکتی پروگنوز بدتری دارد)

۲.کمتر از ۲ عود در سال اول بیماری

۳.خانم ها                 

۴. وجود ناتوانی اندک بعد از ۵ سال

۶. شروع قبل از ۴۰ سالگی

۲۴- جواب: گزینه د. از مبحث MS معمولا یک سوال می آید و احتمال این که این سوال از درمان های علامتی MS  باشد بسیار زیاد است، در نتیجه حتما این قسمت را خوب مطالعه کنید. برای درمان آتاکسی و ترمور در MS  از پرپرانولول و کلونازپام و اندانسترون استفاده می شود. حالا برای درمان ضعف مثلا ضعف ناشی از افزایش درجه حرارت چی میدهیم؟ امینوپیریدین ، برای خستگی آمانتادین و مدافنیل. برای spacticity چه دارویی مناسب است؟ برای اختلال عملگرد مثانه؟ برای کنترل درد؟ لطفا این قسمت را مطالعه کنید

۲۵- جواب: گزینه الف. تشخیص بیماری دیستروفی میوتونیک است. علائم مشخصه آن کاتاراکت ، میوتونی،  آتروفی بیضه و نازایی، دیابت، ریزش مو و اختلال قلبی می باشد. درمان انتخابی تمام انواع میوتونی فنی توئین است

۲۶- جواب: گزینه ج.  درگیری عصب پرونئال باعث اختلال حس در خارج و پشت پا می شود. اگر اختلال حس هم در پشت و هم در کف پا باشد درگیری عصب سیاتیک مطرح است.

۲۷- جواب: گزینه ج. تشخیص بیمار سندرم تورت است. در پسر ها قبل از ۲۱ سالگی شایع تر است. شامل تیک های حرکتی و صوتی می باشد. با ADHD و OCD و چپ دست بودن در ارتباط است. بایستی در این بیماران ویلسون را رد کرد. در درمان آن از کلونیدین و هالوپریدول و پیموزاید استفاده می شود. فنی توئین، فنوباربیتال، دیازپام و آگونیست های کولینرژیک در درمان آن کاربرد ندارند

۲۸- جواب: گزینه ب. در دمانس مولتی انفارکت بیمار معمولا سابقه فشار خون دارد و پیشرفت علائم به صورت پلکانی می باشد. معمولا دچار pseudobulbar effect  می شوند، یعنی گریه و خنده ناگهانی پیدا می کنند. علائم upper motor neuron  دارند.

۲۹- جواب: گزینه د. انسداد شریان مغزی خلفی سبب همونیموس همی انوپی مقابل بدون درگیری ماکولا می شود. در درگیری نیمکره غالب آفازی انومیک داریم یعنی اسم اشیا را نمی توانند بگویند و در درگیری نیمکره مغلوب آلکسی بدون اگرافی ( می نویسد ولی نمی تواند بخواند) و اگنوزی بینایی داریم ( اشیا سمت چپ میدان بینایی را نمی شناسد)

۳۰- جواب : گزینه الف. در خونریزی پونس اغما زودرس است و کوتدری پارزی شایع می باشد. حرکات افقی چشم از بین می رود و حرکات عمودی حفظ می شود. هیپرترمی در برخی موارد دیده می شود. در خونریزی پوتامن مردمک طبیعی و همی پارزی داریم. در خونریزی تالاموس مردمک کوچک و اختلال حسی یک طرفه داریم. در خونریزی مخچه اغما تاخیری می باشد و اتاکسی در راه رفتن دیده می شود

۳۱- جواب: گزینه ج. وازواسپاسم شریانی ناشی از SAH ۱۰-۱۴ روز پس از آن دیده می شود. برای تشخیص از انزیوگرافی و داپلر ترانس کرانیال استفاده می شود. برای پیشگیری نیمودیپین و برای درمان فنیل افرین یا دوپامین می دهیم تا با بالا بردن فشار سیستمیک اسپاسم را باز کند

۳۲- جواب: گزینه الف. برای درمان صرع absence خط اول اتوسوکسماید است و از والپروات نیز در موارد مقاوم یا آتیپیک استفاده می شود. تجویز فنی توئین و کاربامازپین می تواند این نوع صرع را بدتر کند.

در صرع جنرالیزه تونیک کلونیک خط اول والپروات و لاموتریژن است

در صرع پارشیال کاربامازپین وفنی توئین و لاموتریژین ایت

در صرع CPS خط اول کاربامازپین است و والپرات هم به کار می رود

۳۳- جواب: گزینه ب. بیمار دچار ALS شده است. اختلال حرکتی از نوع UMN و LMN میدهد. صورت و اندام ها درگیرند. اختلال حسی و اختلال اسفنکتری نمی دهد. عضلات خارج چشمی درگیر نمی شوند. سرفه ضعیف و اختلالا بلع و تکلم شایع است. تنها درمان موثر بر سیر بیماری Riluzole  است

۳۴- جواب: گزینه ج. IBM در سن بالای ۵۰ سال دیده میشود. علاوه بر عضلات پروگزیمال، دیستال را هم درگیر می کند. افتادن شایع است. رفلکس زانو از بین می رود. با علل دارویی و بدخیمی ارتباطی ندارد. CK مختصری بالا می باشد. به کورتون پاسخ نمی دهد.

۳۵- جواب: گزینه د. در گیلن باره در LP غلظت پروتئین افزایش می یابد ، ولی سلول نرمال است. ممکن است در هفته اول LP نرمال باشد. وجود PMN و یا وجود بیشتر از ۵۰ سلول لنفوسیت در CSF به ضرر تشخیص است. قند CSF هم که نرمال است. ( گیلن باره رو خیلی خوب بخونید. احتمال سوال هم در نورولوژی و هم اطفال بالاست)

۳۶- جواب: گزینه الف. تمام موارد گفته شده در پارکینسون دیده می شود. اما تغییر در DTR ندارند و پاسخ پلانتارشان flex است. بلفاروکلونوس و بلفارواسپاسم دیده می شود. دست خط ریز و ظریف و ناخوانا به دلیل اختلال در حرکات ظریف دیده می شود. نشانه meyerson مثبت است. یعنی اگر به روی گلابلا ممتد ضربه بزنیم به ازای هر ضربه پلک می زند که در افراد عادی دیده نمی شود

۳۷- جواب: گزینه الف.

۱.         سرگیجه محیطی شدیدتر بوده و متناوب است. همیشه نیستاگموس دارد که یک جهتی بوده و افقی یا چرخشی است

۲.         سرگیجه مرکزی خفیف و مداوم است. ممکن است نیستاگموس داشته باشد که دو جهتی بوده و افقی یا چرخشی و یا عمودی است

۳.         کاهش شنوایی و تینیتوس در محیطی دیده می شود

۴.    خستگی پذیری و ضعیف شدن با تکرار position مشخصه نوع محیطی است

۵.    سرگیجه محیطی با تاخیر چند ثانیه ای در مانور hallpike همراه است برخلاف مرکزی

۶.     علائم ساقه مغز به نفع سرگیجه مرکزی می باشد

۳۸- جواب: گزینه ب.  در بیمار با کمای متابولیک، فعالیت های ساقه مغز مثل رفلکس dolls eye و رفلکس اکولووستیبولر از بین رفته و از طرفی واکنش مردمک به نور حفظ می شود. وجود آستریکسی و ترمور و معاینه نورولوزیک قرینه به نفع کما متابولیک است. در مواردی مثل کمای هایپراسمولار و هایپوگلیسمی علائم فوکال متغیر مشهود است.

۳۹- جواب: گزینه د. در persistant vegetative state ،چرخه خواب و بیداری وجود دارد ،قادر به تکلم و درک نمی باشندعملکرد اتونوم و ساقه مغز  طبیعی می باشد. حرکات چشم نرمال است. در کدام سندرم حرکات تفقی چشم از بین می رفت؟ سندرم  locked-in

۴۰- جواب: گزینه ج. در درمان نورالژی تری ژمینال در خط اول از کاربامازپین یا اکس کاربازپین استفاده می شود. اگر پاسخ خوبی نداد میتوان فنی توئین اضافه کرد. الان بنشینید و تمام درمان های سردرد ها را یک جا جمع کنید. مثلا در paroxysmal hemicarnia ایندومتاسین برای درمان  و پیشگیری، در hypnic headache  در قدم اول لیتیوم و در خط بعد وراپامیل می دهیم.... بقیه اش خودتون جمع کنید تا خوب یادتون بمونه.

۴۱- جواب: گزینه ج. بیمار دچار فلج دوره ای هایپوکالیمیک شده است که در درمان حملات از پتاسیم و برای پیشگیری استازولامید یا مکمل پتاسیم می دهیم. بایستس پرکاری تیروئید و هایپرالدوسترونیسم را رد کرد

۴۲- جواب: گزینه الف. تشخیص بیماری "آنژیت گرانولوماتوز" می باشد که علائم فوق را داده و تشخیص آن با آنژیوگرافی یا بیوپسی مغز است و درمان آن کورتون می باشد. به نرمال بودن ESR ، حملات متعدد CVA و افزایش Pr و WBC در CSF دقت کنید.

۴۳- جواب: گزینه ب. در دیستروفی بکر مشکل قلبی وجود ندارد. در دیستروفی دوشن هم مقادیر CPK خیلی بالا بوده و از طرفی درگیری از عضلات پروگزیمال شروع می شود. در امری دریفوس درگیری بیشتر در عضلات دوسر و سه سر اندام فوقانی و تیبیالیس قدامی و پرونئال اندام تحتانی بوده و اختلال هدایتی قلب نیز شایع است

۴۴- جواب: گزینه ج. دوز بالای استروئبد  در بیمار MS می تواند سبب بی قراری هیجانی و بی خوابی شود که جهت کنترل آن از لیتیوم استفاده می شود.

۴۵- جواب: گزینه د. در مننژیت سیفلیسی در CSF لنفوسیت و پروتئین بالاست و الیگوکلونال باند دیده می شود. برای تشخیص در CSF ، VDRL اختصاصی تر و FTA-ABS حساس تر است. درمان با پنی سیلین کریستال وریدی برای ۱۰ روز صورت می گیرد.

نفرولوژی

۴۶- گزینه ۲ صحیح است.PTH با اثر بر توبول پروگزیمال دفع فسفر را زیاد کرده و با اثر توبول دیستال بازجذب کلسیم را زیاد می کند.

۴۷- گزینه ۱ صحیح است. پروستاگلاندین­ها با بلوک اثر ADH سبب افزایش دفع ادرار می­گردند. لذا NSAID ها با بلوک اثر پروستاگلاندین­ها باعث احتباس آب شده و هیپوناترمی ایجاد می­کنند.

۴۸- گزینه ۴ صحیح است. کریستال­های به شکل پاکت نامه نشانگر کریستال کلسیم اگزالات است و به نفع مسمومیت با اتیلن گلیکول است.

۴۹- گزینه ۳ صحیح است. در بیمار با CRF به علت غیرمفید بودن بیوپسی کلیه، انجام آن اندیکاسیون ندارد.

۵۰- گزینه ۳ صحیح است. کنتراست نفروپاتی علیرغم اینکه جزء علل رنال ARF است نه پره رنال اما چون با مکانیسم انقباض عروق کلیه باعث نفروپاتی می­شود لذا > FENa ۱% دارد.

۵۱- گزینه ۱ صحیح است. در نارسایی حاد کلیه به علت دریافت مقادیر زیاد آب آزاد از طریق خوراکی یا NG فرد معمولا دچار هیپواسمالیتی ­ در نتیجه هیپوناترمی می­شود نه هیپرناترمی.

۵۲- گزینه ۱ صحیح است.در ازتمی پره رنال ناشی از ۱-بیماری مزمن کلیه ۲-مصرف همزمان دیورتیکها ۳-نارسایی غده آدرنال برخلاف سایر علل ازتمی پره رنال ۱% < FENa است.

۵۳- گزینه ۲ صحیح است.

۵۴- گزینه ۴ صحیح است. در سایر گزینه­ها علیرغم CKD سایز کلیه نرمال تا بزرگتر از حد معمول است

۵۵- گزینه ۱ صحیح است.در رابدومیولیز هیپرفسفاتمی داریم نه هیپوفسفاتمی.

۵۶- جواب: گزینه ۴. بیمار PSGN است. در این بیماری درصورت تابلوی تیپیک بیماری نیاز به بیوپسی کلیه نمی­باشد.

سطوح و CH۵۰ در این بیماری کاهش یافته است. AB جهت ریشه کنی عفونت تجویز می­شود و ربطی به PSGN ندارد. در این بیماری RF, ANCA و یا کرایوگلوبولین سرم می­توانند مثبت باشند

۵۷- گزینه ۱ صحیح است. باتوجه به U/A غیرفعال و کمپلمان نرمال و سابقه مصرف NSAID تشخیص MCD محتمل تر است.

۵۸- گزینه ۴ صحیح است. سایر گزینه­ها ANCA مثبت بوده ولی PAN کلاسیک ANCA(منفی)است. ضمناً در کولیت اولسراتیو نیز احتمال مثبت شدن ANCA وجود دارد.

۵۹- جواب: گزینه ۳ صحیح است. GFR بیمار < ۹۰ است و U/A بیمار نرمال است و تنها فشار خون بالا دارد.

۶۰- جواب: گزینه ۲ صحیح است. در بیمار با CKD جهت کنترل فشار خون Choice ACEi هستند مگر بیمار هیپرکالمی داشته باشد.

۶۱- جواب گزینه ۳ صحیح است. جزء مواردی که با همودیالیز حتی بدتر می­شوند می­توان به خارش، آمنوره و اکیموز اشاره کرد. سایر گزینه­ها با همودیالیز بهبود می­یابند

۶۲- جواب: گزینه ۲ صحیح است. باتوجه به الگوریتم هیپوکالمی، اسیدوز متابولیک + دفع روزانه k زیر ۱۵ و هیپوکالمی، تشخیص اسهال بسیار محتمل است

۶۳- گزینه ۴ صحیح است. pH پائین و ­ PCO۲ اسیدوز تنفسی را داریم.

روند بیماری مزمن است اما یک پدیده حاد روی آن سوار شده پس اسیدوز تنفسی حاد است.

به ازای هر ۱۰ عدد PCO۲­ ، بی کربنات باید ۱ عدد بالا برود. PCO۲ ، ۳۰ تا بالا رفته و بی کربنات به اندازه ۳ عدد بالا رفته پس اسیدوز تنفسی خالص داریم.

۶۴- گزینه ۳ صحیح است. اسیدوز متابولیک با آنیون گپ بالا داریم AG = Na – (CL + HCO۳)

پس گزینه ۳ کمتر تحمل است.

۶۵- جواب: گزینه ۲ صحیح است. بیمار دچار هیپرکالمی شدید است. و خواب آلودگی جزء اندیکاسیون­های دیالیز اورژانس در این بیماران می­باشد

ارتوپدی

۶۶- جواب گزینه د می­باشد. تست بارلو ارتولانیدربالای ۳ ماهگیودرCDH تراتوژنیک منفی می­باشد و ارزشی ندارد.

۶۷- جواب گزینه ب می­باشد. تشخیص لغزش اپی فیز سرفمور می­باشد که در آن سرفمور به قسمت پشت و پائین گردن فمور لغزیده می­شود و یا در وضعیت flex و abduction و ext.rotation قرار می­گیرد و کوتاه به نظر می­آید. در بچه­های ۱۶-۱۰ ساله چاق با ژنیتالیای کوچک و یا پسران لاغر قد بلند دیده می­شود. درمان آن همیشه جراحی است

۶۸- جواب گزینه الف می­باشد. به مبحث کندروبلاستوم رجوع شود

۶۹- جواب گزینه ج می­باشد

۷۰- جواب گزینه ج می­باشد. در رفتگی هیپ و شکستگی گردن فمور به دلیل AVN سرفمور درمان اورژانس می­باشد همچنین در رفتگی زانو به دلیل احتمال ایجاد آسیب عروقی اورژانس است.

۷۱- جواب گزینه الف می­باشد. بعد از نمای رخ و نیمرخ باید نمای Scaphoid (ناوی) انجام شود.

۷۲- جواب گزینه د می­باشد. عوارض شکستگی سوپراکندیلار شامل آسیب شریان براکیال، آسیب­های عصبی malunion و میوزیت اسیفیکان می­باشد. در نوع flexion type آسیب عصب اولنار و در نوع extentions type آسیب اعصاب رادیال و مدیان شایع تر است.

۷۳- جواب گزینه ب می­باشد. شکستگی مهره اول را شکستگی جفرسون می­نامند. در شکستگی ادنتوئید ۳ تا ۶ هفته کشش استخوانی و سپس کچ مینروا ۱ تا ۱۲ هفته لازم است. شکستگی جفرسون پایدار محسوب می­شود.

۷۴- جواب گزینه الف می­باشد. بیشتر کودکان زیر سه سال می­باشند، شکستگی­های متعدد و نقاط مختلف خونمردگی وجود دارد. شایع ترین محل بازو، ساق، ران و جمجمه است. در رادیوگرافی چند شکستگی مختلف جوش خوردن دیده می­شود، سابقه خانوادگی، وجود والدین بدرفتار، والدین معتاد به الکل و مواد مخدر ما را مشکوک به تشخیص می­کند.

۷۵- جواب گزینه الف می­باشد. سندرم آمبولی چربی در شکستگی­های متعدد استخوان­های دراز دیده می­شود

۷۶- جواب گزینه ج می­باشد. شایع ترین شکستگی که همراه با در رفتگی قدامی شانه دیده می­شود شکستگی  توبروزیته بزرگ هومروس می­باشد

۷۷- جواب گزینه ج می­باشد

۷۸- جواب گزینه الف می­باشد. به مبحث فاشیئت پلانتار رجوع شود.

۷۹- جواب گزینه د می­باشد. در تست lachman زانو بیمار را ۲۰ درجه خم می­کنیم و سعی می­کنیم که پای بیمار را به جلو بکشیم که اگر حرکت کند یعنی تست مثبت است و ACL پاره شده است

۸۰- جواب گزینه د می­باشد

۸۱- جواب گزینه ب می­باشد. در بورسیت مزمن اوله کرانون یا miner's elbow درمان تنها بصورت جراحی می­باشد و درمان غیر جراحی بی ارزش است ولی در سه موارد دیگر درمان غیر جراحی و گاهاً جراحی کاربرد دارد.

۸۲- جواب گزینه ب می­باشد. به جدول درگیری­های ریشه­های عصبی مراجعه شود.

۸۳- جواب گزینه ب می­باشد. به مبحث giant cell tumor یا استئوکلاستوم رجوع می­شود.

۸۴- جواب گزینه ج می­باشد.

۸۵- جواب گزینه ب می­باشد. در رفتگی زانو اورژانس می­باشد و درمان آن باید سریع انجام گیرد حتی قبل از انجام گرافی نیز باید سعی در جا اندازی بسته بشود. بعد از جا اندازی اگر نبض بیمار برنگردد آنژیوگرافی می­کنیم.

۸۶- جواب گزینه ب می­باشد. در شکستگی استرادل شاخه پوبیس و ایسکیوم در دو طرف دچار شکستگی می­شوند در open book fracture سمفیز پوبیس از هم باز می­شود در lat.compression fracture شکستگی عرضی در راموس پوبیس ایجاد شده و در خلف یا شکستگی ایلیوم یا ساکروم و یا پارگی لیگامان ساکروایلیاک خلفی ایجاد می­شود

۸۷- جواب گزینه د می­باشد. به مبحث آسیب­های عصب مدیان رجوع شود

۸۸- جواب گزینه ج می­باشد.

۸۹- جواب گزینه ج می­باشد. نکروز آواسکولار سرفمور از نظر پاتولوژی ۴ مرحله دارد. که در مرحله ۱و۲ گرافت استخوانی و در مرحله ۳ استئوتومی و در مرحله ۴ آرتروپلاستی می­کنیم

۹۰- جواب گزینه الف می­باشد. در پیوند استخوان متراکم از فیبولا و تنه تیبیا استفاده می­شود ولی در پیوند استخوان اسفنجی بیشتر استخوان­های پهن  لگن و اپی فیز فوقانی تیبیا استفاده می­شود.

روماتولوژی

۹۱- گزینه ۳ صحیح است. تیپیک ترین مفاصل درگیر در RA شامل مفاصل دست، پا، مچ دست و مچ پا می­باشد. اما سایر مفاصل نظیر فقرات گردنی، شانه، آرنج، زانو، هیپ، تمپور و مندیبولر و کریکوآرتینوئید نیز درگیر می­شوند. ستون فقرات کمری و توراسیک در RA درگیر نمی­شوند

۹۲- گزیه ۴صحیح است .در بیمار مبتلا به RA که تحت انتوباسیون و عمل جراحی قرار می­گیرد حتماً بایستی به احتمال وجود subluxation دقت نمایید. در مشاوره داخلی بیمار RA که به بیهوشی نیاز دارد حتماً بایستی عکس گردن در flexion-extension داشته باشیم. از روی فاصله بین و ادونتوئید در عکس­های Flexion-extension می­توان به میزان Subluxation پی برد.

۹۳- گزینه ۴ صحیح استتیتر فاکتور روماتوئید با شدت بیماری ارتباطی ندارد. اما مثبت شدن RF و Anti-CCP در بیمار آرتریت روماتوئید با کورس بالینی بد وضایعات پیشرفته رادیولوژیک ارتباط دارد.

در کل بیمار RA با RF مثبت در ریسک بیماری مخرب­تر، بروز ندول روماتوئید و تظاهرات خارج مفصلی قرار دارد.

۹۴- گگزینه ۱ صحیح است خصوصیات مشترک بیماری­های سرونگاتیو شامل: ۱- ساکروایلئیت ۲- اسپوندیلیت ۳- انتزیت ۴- یووئیت .کراتودرمابلنوراژیکوم (راش پاپولواسکوامو که معمولاً در کف دست و پا دیده می­شود) و بالانیت سیرسینیت (راش روی گلانس یا شفت پنیس) درگیرهای پوستی بیماری آرتریت راکتیو (رایتر) هستند.

۹۵- گزینه ۴ صحیح است. یافته­های رادیولوژیک در اسپوندیلو آرتروپاتی­ها ارزش تشخیصی دارد، این یافته­ها عبارتند از:

۱- ساکروایلئیت ۲- اضافات استخوانی و استئیت در محل انتزوپاتی­ها مانند خار پاشنه ۳- سین دسموفیت ۴- کلسیفیکاسیون آنولوس / فیبروزوس ۵- مربعی شدن بادی مهره ۶- انکیلوز مفاصل آپوفیزیال ۷- Bambo spine

۹۶- گزینه۳  صحیح است بیماران مبتلا به آرتریت سرونگاتیو از کورتون سیستمیک سودی نمی­برند لذا نمی­دهیم. از کورتون داخل مفصلی یا داخل ساکروایلیاک استفاده می­کنیم

۹۷- گزینه ۱ صحیح است در این بیمار زخم­های دهانی، لکوپنی، پروتئینوری، ANA و Anti DsDNA هریک جزو معیارهای لوپوس می­باشند. توجه کنید آرتریت باید در بیش از یک مفصل باشد تا جزو معیار لوپوس محسوب شود

۹۸- گزینه ۳ صحیح است شایع ترین علامت در بیماران مبتلا به لوپوس خستگی می­باشد که در بیش از ۹۰ % بیماران مشاهده می­شود. درصورت مواجهه با خستگی با یستی سایر دلایل خستگی مانند آنمی، هیپوتیروئیدی یا فیبرومیالژی رد شود.

۹۹- گزینه ۴ صحیح است در موارد زیر نمی­توان در لوپوس استروژن داد: ۱- بیماری فعال ۲- بیماری شدید ۳- شرح حال قبلی ترومبوز ۴- آنتی فسفولیپید آنتی بادی و یا آنتی کاردیولیپین مثبت

۱۰۰- گزینه ۳ صحیح است تفاوت بین فرم دیفیوز و محدود در ابتدا سخت است چون بسیاری از تظاهرات در هر دو مشترک است. در هر دو ممکن است اتوآنتی بادی مثبت شود نکاتی که به نفع فرم دیفیوز است:

۱-     فریکش راب قابل لمس یا سمع در تاندون ۲- تورم و Puffiness دستان ۳- سفتی پوست بالاتر از دست

۱۰۱- گزینه ۲صحیح است اگر بیمار به DM یا PM مبتلا شود تا چه حد باید دنبال بدخیمی بگردیم؟ مواردی که درخواست می­کنیم: ۱- شرح حال کامل ۲- معاینه کامل ۳- معاینه رکتوم ۴- پاپ اسمیر ۵- U/A ۶- CBC ۷- CXR ۸- PSA در مردان همچنین معاینه سریال ژنیکولوژیک، سونو ترانس واژینال و CA۱۲۵ سریال برای ارزیابی سرطان تخمدان در خانم­هایی که اخیراً درماتومیوزیت داشته­اند منطقی به نظر می­رسد

۱۰۲- گزینه ۱ صحیح است آلوپورینول و پرونبسید هیچگاه در فاز حاد حمله نقرس شروع نمی­شوند

۱۰۳- گزینه ۲ صحیح است علائم کلاسیک چرج اشتراوس به صورت آدم میانسالی که به علت آسم مزمن مراجعه می­کند و به تدریج دچار مقادیر بالای ائوزینوفیل در خون محیطی همراه با انفیلتراسیون ریوی ضایعات پوستی و سیستم عصبی می­شود.

۱۰۴- گزینه ۳ صحیح است در شرایطی که استخوان زیر غضروف نرم­تر باشد احتمال آسیب به غضروف و شروع OA کمتر می­شود. به همین دلیل پوکی استخوان عامل محافظت کننده در مقابل پیدایش OA است و برعکس (گزینه ج)

۱۰۵- گزینه ۱ صحیح است.در بیمار مبتلا به هموفیلی آسپیراسیون مفصل صرفاً زمانی اندیکاسیون دارد که شک به مسائل عفونی و Sepsis داشته باشیم یا آنقدر مفصل tense شده باشد که نتوان کنترل کرد. در این حالت ها حتماً اول فاکتور می­دهیم سپس آرتروسنتز انجام می­شود.

۱۰۶- گزینه ۴ صحیح است. در تاندونیت روتاتور کاف بیماران به هنگام ابداکسیون شانه Painful arc between ۶۰-۱۲۰ خواهند داشت. در پارگی روتاتور کاف علائم همانند تاندونیت می­باشد ضمن اینکه Drop arm sign مثبت خواهد بود

۱۰۷- گزینه ۳ صحیح است.در بیمار مبتلا به آرتریت Septic برای درمان empiric اگراسمیر منفی باشد سفتریاکسون یا سفوتاکسیم می­دهد. اگر در اسمیر کوکسی گرم مثبت دیده شد، اگزاسیلین یا نفسیلین تجویز می­شود. اگر به استاف مقاوم به چند دارو شک داشته باشیم (در بیمارستان باشد) از وانکومایسین استفاده می­کنیم.

۱۰۸- گزینه ۴ صحیح است.جدول تظاهرات نورولوژیک رادیکولوپاتی لومبو ساکرال صفحه ۸۶ را مطالعه کنید

۱۰۹- گزینه ۴ صحیح است. مشخصه اصلی درگیری تومورال Spine این است که مهره تخریب می­شود ولی دیسک بین مهره­ای آسیب نمی­بیند. دقیقاً برخلاف ضایعات عفونی است که مهره همراه با دیسک درگیر می­شود.

۱۱۰- گزینه ۲ صحیح است. شانه یخ زده یعنی درد + محدودیت حرکات شانه بدون بیماری اولیه شانه. بی حرکتی طولانی بیمار را مستعد شانه یخ زده می­کند. عمدتاً در زنان بالای ۵۰ سال دیده می­شود. پیشرفت آن تدریجی است. در رادیوگرافی استئوپنی شانه داریم. تشخیص با آرتروگرافی تایید می­شود.

top_block_quicktab