محققان ایرانی، تکنیک سریعی برای تست حساسیت دارویی ارائه کردند

<p align="justify">پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس با همکاری محققانی از دانشگاه صنعتی شریف موفق به ارائه روشی شدند که با استفاده از گیرنده‌های غشای سطحی باکتری‌ها و نانو ذرات طلا، زمان تست حساسیت دارویی (آنتی بیوگرام) را از ۱۸ تا ۲۴ ساعت به چهار ساعت کاهش می‌دهد. <‎/p>
نسخه مناسب چاپ

کیهان کروندیان، مدیرعامل شرکت و از مجریان طرح در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشی ایسنا با اشاره به شعار سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۱ که مقاومت به آنتی بیوتیک‌ها را تهدیدی جهانی دانسته است، گفت: در حال حاضر نمی‌توان در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی و بیمارستان‌ها آنتی بیوتیک موثر برعفونت‌ها را به سادگی شناسایی کرد و باکتری‌ها به طیف وسیع‌تری از آنتی بیوتیک‌ها مقاوم شده‌اند.

وی افزود: دولت‌، هزینه بیشتری برای ورود یا ساخت آنتی‌بیوتیک‌های جدید متحمل می‌شود و این در حالیست که مسؤولیت درمان عوارض جانبی استفاده از آنتی بیوتیک‌ها را نیز بر عهده دارد. در چنین شرایطی کنترل مقاومت دارویی نیاز به برنامه‌ریزی چند جانبه دارد که فرهنگ سازی در زمینه خودداری از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها توسط مردم، کارآمد سازی و سرعت بخشی به روش‌های شناسایی آنتی بیوتیک‌های موثر در آزمایشگاه‌ها و در نتیجه تجویز آنتی بیوتیک پس از تست آنتی بیوگرام توسط پزشکان، از مهمترین سرفصل‌های این برنامه است.

کروندیان با اشاره به همکاری محققان پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه صنعتی شریف در ارائه روشی با استفاده از گیرنده‌های غشای سطحی باکتری‌ها موسوم به TLR۲ و نانو ذرات طلا جهت تست حساسیت دارویی گفت: تکنیک ارائه شده بر پایه روش دیسک دیفیوژن رایج در آزمایشگاه‌هاست و آنالیز نتایج تست نیز توسط دستگاه آنتی بیوگراف انجام می‌شود که توسط محققان پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس ساخته شده است.

به گفته وی، این دستگاه در سال ۱۳۹۰ لوح زرین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی را به خود اختصاص داده و در حال حاضر نیز در بیش از ۱۳۰ آزمایشگاه معتبر کشور نصب و راه‌اندازی شده است.

این محقق تصریح کرد: در این روش پس از کشت باکتری بیماری‌زا بر روی محیط کشت مغزی حاوی رسپتورهای TLR۲ و استقرار دیسک‌های آنتی بیوتیک مختلف بر سطح محیط مذکور، مجموعه آماده شده به مدت چهار ساعت در گرمخانه قرار داده شده و پس از دراپینگ یا قطره‌گذاری نانو ذرات طلا، هاله ممانعت از رشد باکتری توسط دستگاه آنتی بیوگراف به طور خودکار، شناسایی، اندازه‌گیری و آنالیز می‌شود و با استفاده از اطلاعات مرجع حساسیت دارویی CLSI-M۱۰۰ دسته باکتری‌های موثر، نیمه موثر و بی اثر شناسایی و گزارش می شوند.

به گفته کروندیان، استفاده از روش سریع آنتی بیوگرام و دستگاه آنتی بیوگراف کمک موثری در کاهش روند روبه تزاید مقاومت دارویی و تعیین آنتی بیوتیک موثر بر عفونت های باکتریایی است.
منبع: vimb.basijmed.ir

top_block_quicktab