داروي فشارخون روند پيشرفت سرطان پوست را كم مي‌كند

<body bgcolor='White' style='font-family:sans-serif;font-size:۱۰pt;‎'><P align=justify>پزشكان دانماركي در يك مطالعه جديد دريافته‌اند دارو‌هايي كه به طور معمول براي درمان فشار خون بالا تجويز مي‌شوند، مي‌توانند روند پيشرفت سرطان كشنده پوست موسوم به «ملانوم» را كندتر كنند. <‎/P><‎/body>
نسخه مناسب چاپ

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، بازبيني دقيق‌ روي هزاران پرونده پزشكي در مركز ثبت سرطان دانمارك نشان داد: بيماران مبتلا به سرطان ملانوم وقتي از داروهاي خاص بازدارنده ـ بتا و ضد فشارخون استفاده كردند، نرخ مرگ و مير آن‌ها در مقايسه با بيماراني كه از اين دارو استفاده نكرده بودند، به ميزان زيادي كاهش پيدا كرد.


به گزارش روزنامه بلومبرگ، متخصصان در اين مطالعه تاكيد كردند: اگر نتايج به دست آمده در يك آزمايش باليني برنامه‌ريزي شده مورد تاييد قرار بگيرد، مي‌توان در آينده از اين داروها به عنوان درماني مكمل براي بيماران مبتلا به سرطان پوست استفاده كرد.


در اين آزمايشات متخصصان همچنين مولكول‌هاي خاصي را شناسايي كردند كه نقش حياتي و مهمي در سيستم ايمني بدن ايفا مي‌كنند و در عين حال هم رشد تومور و هم متاستاز سلول‌هاي سرطاني را افزايش مي‌دهند كه در نتيجه بافت تومور به اعضاي ديگر بدن گسترش پيدا مي‌كند.


رون گلاسر، پروفسور ويروس‌شناسي مولكولي، ايمونولوژي و ژنتيك پزشكي در دانشگاه اوهايوي آمريكا و دستياران وي در اين بررسي نتيجه گرفتند كه وقتي بيماران مبتلا به سرطان ملانوم از اين داروها استفاده كردند، طول عمر آن‌ها به طور متوسط ۱۳ درصد افزايش يافت.
منبع: ایسنا