مهار پروتئین PTK۶ مانع از تشکیل تومور روده بزرگ در موش می شود

<P align=justify>پروتئینی که تمایز سلولی را در بافت طبیعی تنظیم می کند، ممکن است با فعال کردن تکثیر سلول های آسیب دیده در سرطان روده و پستان نقش متفاوتی را ایفا کند. <‎/P>
نسخه مناسب چاپ

به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress  ، براساس گزارش محققان دانشگاه پزشکی ایلینویز درشیکاگو، پروتئینی که تمایز سلولی را در بافت طبیعی تنظیم می کند،  ممکن است با فعال کردن تکثیر سلول های آسیب دیده در سرطان روده و پستان نقش متفاوتی را ایفا کند.


پروتئینی به نام  PTK۶ در سلول های طبیعی پوست ، روده و بافت سرطانی غیر طبیعی پستان یافت می شود.


به گفتهAngela Tyner  استاد بیوشیمی و ژنتیک مولکولی این تحقیقات در درجه اول بر روی عملکرد طبیعی این پروتئین در روده  که تنظیم کننده رشد و تمایزآن است، متمرکزشده است.


سلول های اپیتلیال ، مانند سلول های پوست و سلول ها پوشاننده روده بزرگ به سرعت در حال تغییرند. برای جایگزینی آنها ، باید به طور مداوم سلول های جدید تولید شده ، تخصیص یافته یا برای انجام وظایف خاص تمایز یابند.


Tynerوهمکاران اوبرای پیشبرد تحقیقات خود در موردPTK۶ ، یک موش فاقد ژن PTK۶ را ایجاد کرده و رشد فزاینده ای را در روده مشاهده کردند. آنها شک کردند که موش های فاقد PTK۶ بتواند بیشتر مستعد ابتلا به سرطان باشد.


این محققان با استفاده از مواد سرطان زا ، تومورهای روده بزرگ را مشابه سرطان روده بزرگ انسان در موش فاقد ژن PTK۶ و در موش های سالم القاء کردند.


Tyner گفت : موش های فاقد PTK۶ در برابرمواد سرطان زا بسیار مقاوم بوده و تومور کمتری را ایجاد کردند که این نتیجه ای غیر منتظره بود.


Tyner وهمکاران او دلیلی را برای ایجاد این نتیجه غیر منتظره ارائه کردند. آنها دریافتند که PTK۶ پروتئینی را که مسئول خاموش و روشن کردن ژن  STAT۳است را فعال می کند. مطالعات قبلی نقش STAT۳ را در تکثیر ثابت کرد و نشان داد که آن نقش مهمی در بسیاری از سرطان های اپیتلیال  از جمله سرطان پوست و سرطان روده بزرگ ایفا می کند.


Tyner  گفت: به نظر می رسد PTK۶ نقش متضادی را در سلول های طبیعی و سرطانی ایفا می کند. ما معتقدیم که PTK۶ ممکن است نقشی را در شروع سرطان در روده بزرگ بازی کند، اما هنوز نقش آنرا در متاستاز نمی دانیم.


آزمایشگاه Tyner به بررسی نقش PTK۶ در سرطان ادامه می دهد، که ممکن است در آینده اهدافی را برای درمان نه تنها سرطان روده بزرگ بلکه سرطان پستان نیز فراهم کند.


منبع: بنیان