محققان موفق به پيوند سريع نانوذرات طلا به مولکول‌هاي زيستي شدند

<P align=justify>محققان&nbsp;آلماني با استفاده از زوال ليزري پالسي با زمان بسيار کوتاه، نانوذرات طلاي خالص را به مولکول‌هاي زيستي پيوند زدند. <‎/P>
نسخه مناسب چاپ

به گزارش سرويس فناوري ايسنا، از اين نانوذرات مي‌توان براي مصارف پزشکي و زيستي استفاده کرد. در اين روش نيازي به مواد شيميايي مختلف، عوامل احياء کننده و ليگندهاي پايدارکننده نيست.


نانوذرات متصل به مواد زيستي، ابزار مناسبي براي مصارف پزشکي و زيستي هستند. در اين ميان نانوذرات طلا توجه بسياري از محققان را به خود جلب کرده است، دليل اين امر پذيرش نانوذرات طلا از سوي بافت‌هاي بدن و همچنين سادگي اتصال مولکول‌هاي مختلف به اين ذرات است.


در اين ميان، اتصال نانوذرات طلا به زيست‌مولکول‌هاي خارج از بدن توسط زوال ليزري كه يک روش تک مرحله‌اي براي توليد نانوذرات عامل‌دار است، کارايي بالايي دارد.


روش زوال ليزري پالسي با زمان بسيار کوتاه، ابزاري مناسب براي توليد نانوذرات طلاي خالص است که در اين روش نيازي به مواد شيميايي مختلف، عوامل احياء کننده و ليگندهاي پايدارکننده نيست. سطح برهنه اين نانوذرات باردار، موجب شده است تا براي عامل‌دار شدن کاملا در دسترس باشند و در نتيجه بتوان از آنها در مصارف زيست پزشکي استفاده کرد.


اخيرا يک شرکت آلماني با استفاده از روش ليزر، نانوذرات طلا با خلوص بالا تهيه کرده‌اند که آنها را با بهره بسيار بالا، در مقياس‌هاي ميلي‌ليتري، با مواد زيستي ترکيب کرده است. نانوذرات طلا مي‌توانند به مولکول‌هاي زيستي پيوند خورده و خواص نوري ويژه‌اي داشته باشند. با اين کار مي‌توان مواد زيستي را شناسايي كرد و مورد بررسي قرار داد. رنگ‌هاي تجاري مورد استفاده در بسياري از آزمايشگاه‌هاي زيست فناوري سمي هستند، در حالي طلا مي‌تواند به ‌سادگي وارد بافت‌ها و سلول‌هاي زنده شود، به ‌طوري که مقادير اندکي از اين ماده تاثير منفي روي موجودات زنده نمي‌گذارد.


نانوذرات مورد استفاده در شرکت «پارتيکولار» ابعادي در حد ۱۰ نانومتر دارد. اين نانوذرات را مي‌توان با مولکول‌هاي عاملي‌دار نظير پپتيدهاي نفوذکننده در سلول يا دي‌.ان‌.اي پيوند زد. خود نانوذرات طلا نمي‌توانند اين مولکول‌ها را نمايش دهند، اما از نانوذرات مي‌توان به ‌عنوان اتصال‌دهنده استفاده کرد. براي مثال محققان مي‌توانند اين نانوذرات را به‌ درون سلول هدايت کرده و پس از عبور از غشاء سلول، آنها را به اسيدهاي نوکلئيک متصل کنند. با اين کار مي‌توان به شناسايي يا از بين بردن عوامل بيماري‌زا کمک کرد.


منبع: ایسنا

top_block_quicktab