موهای چرب بیشتر ریشه ژنتیکی دارد

<body bgcolor='White' style='font-family:sans-serif;font-size:۱۰pt;‎'>شستوشوی مداوم، بهترین درمان برای خلاصی از موهای چرب<br>افرادی که موهای چرب دارند اغلب از شستوشوی بیش از حد موهای خود و خارشپوست سرشان گلایه می‌کنند و به دنبال درمان قطعی برای آن می‌گردند. دربارهچربی مو‌ها و درمان آن با دکتر علیرضا فیروز، معاون مرکز تحقیقات پوست وزیبایی کشور، متخصص پوست و مو و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران به گفتوگوپرداختیم.</body>
نسخه مناسب چاپبه گزارش روابط عمومی سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور؛دکتر علیرضا فیروز گفت: «موهای چرب بعد از هر بار شست وشوی روی هم خوابیده و رسوبات چرب روی آن جمع می‌شود و حالت چسبندگی و کدری پیدا می‌کنند که بر زیبایی فرد تاثیر بدی می‌گذارند. به همین دلیل فرد از دیدن موهای خود ناراحت می‌شود و به دنبال درمان می‌گردد.»
وی افزود: «موهای چرب خوب شانه نمی‌شوند و پس از شانه زدن روی آن‌ها شوره‌های چربی مشاهده می‌شود. خارش سر معمولا وجود دارد که اگر حمام رفتن کمی به تاخیر بیفتد فرد را کلافه می‌کند. در موارد شدید با قرمزی پوست سر و جوش‌های خارشدار مشخص می‌شود. در صورتی که این حالت به وجود بیاید و همراه با پوسته‌های چرب و اغلب زرد رنگ همراه باشد، بیماری موسوم به درماتیت سبورئیک نامیده می‌شود.»
وی ادامه داد: «موهای چرب افراد بیشتر ریشه ژنتیکی دارد. به همین دلیل راه حل اساسی و قطعی برای آن هنوز پیش بینی نشده است. همچنین دلیل دیگر چربی موی سر افزایش فعالیت غدد چربی تحت اثر هورمون‌های جنسی است. باید به این نکته اشاره کرد که ترشح چربی از غدد چربی پوست ربطی به سطح چربی خون ندارد.»
دکتر فیروز در آخر بیان کرد: «بسیاری از افرادی که موهای چرب دارند فکر می‌کنند اگر از شامپوهای خارجی و گران استفاده کنند می‌توانند چربی موی خود را کاهش دهند. اما همانطور که قبلا نیز گفتم ریشه اصلی چربی مو‌ها ژنتیکی است؛ البته در بسیاری از افراد با گذشت زمان مشکل خود به خود برطرف می‌شود اما شست وشوی روزانه مو‌ها برای افراد دارای موهای چرب بهترین درمان شناخته شده است.»

top_block_quicktab