گسترش بیماری‌ها در بین جامعه پزشکی نگران کننده است

نایب رئیس شورای عالی نظام پزشکی گفت: شیوع و گسترش بیماری‌های سخت و شدیدمانند انواع سرطان‌ها، اختلالات روحی- روانی، بیماری‌های قلبی، عروقی، ریویو فیزیکی در جامعه پزشکی نگران کننده و نیازمند رسیدگی فوری و جدی است
نسخه مناسب چاپ.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا نوروزی افزود: بررسی‌های سازمان نظام پزشکی حاکی از آن است همزمان با شیوع انواع بیماری‌ها جامعه پزشکی بر حسب وظیفه بخش عمده وقت خود را صرف رسیدگی به امور بیماران می‌کند. به همین خاطر نیز از توجه جدی به سلامت خود غافل می‌مانند.

دبیر همایش پزشکان عمومی خاطرنشان کرد:‌ تحقیقات نشان می‌دهد جامعه پزشکی به دلیل حساسیت‌ها و استرس‌های فراوان شغلی، سختی کار شدید و طاقت‌فرسا، مشغله‌های شغلی، قرار گرفتن در معرض مستقیم برخی مواد شیمیایی از جمله مواد و داروهای بیهوشی در اتاق عمل‌ها، مشکلات ناشی از آلودگی هوا، تغییرات ژنتیکی و موارد گوناگون دیگر با بیماری‌های جدی دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی گفت: به همین خاطر توجه به حفظ سلامت جسمی و روحی جامعه پزشکی که از وظایف سازمان نظام پزشکی نیز هست در دستور کار جدی قرار گرفته است. چرا که خطرات بروز بیماری‌های سخت و صعب‌العلاج جامعه پزشکی علاوه بر تبعاتی که برای این افراد و خانواده هایشان به دنبال دارد موجب کاهش کیفیت و کمیت خدمت به مردم نیز خواهد شد.

قائم‌مقام سازمان نظام پزشکی در حوزه شهرستان‌ها تصریح کرد: در راستای حمایت جدی از بیماران جامعه پزشکی برنامه‌ریزی‌های اجرایی قابل توجهی صورت گرفته که از جمله می‌توان به بیمه طلایی جامعه پزشکی، معرفی این افراد به بیمارستانها و راه‌اندازی صندوق حمایت از بیماران صعب‌العلاج جامعه پزشکی اشاره کرد.

به گفته عضو هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی کشور، متاسفانه آمار مرگ و میر ناشی از بیماری‌های صعب‌العلاج، قلبی، عروقی و موارد مشابه در میان جامعه پزشکی کشور حاکی از افزایش قابل ملاحظه این آمار در سال‌های اخیر است این در حالی است که سن ابتلا به این بیماری‌ها نیز کاهش چشمگیری داشته است. به گونه‌ای که بیماری‌ها در میان افراد جوان جامعه پزشکی نیز شیوع یافته و نگران کننده است.

نوروزی همچنین از مسئولان و دست‌‌اندرکاران حوزه سلامت و بهداشت و درمان کشور خواست همزمان با پایش و غربالگری بیماری‌های جامعه پزشکی به فکر چاره‌اساسی برای کاهش عوامل اصلی بروز بیماری‌ها از جمله استرس‌های شغلی و افزایش حمایت‌های ملی، اقتصادی، روحی و روانی باشند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۲۲۰ هزار تن عضو سازمان نظام پزشکی کشور هستند، افزود: ‌پزشکان عمومی حدود ۱۰۰ هزار تن از این اعضا را تشکیل می‌دهند. در همین حال از آنجا که متاسفانه آمار دقیقی از نحوه فعالیت، زندگی و حیات اعضای جامعه پزشکی در دست نیست، سازمان نظام پزشکی با راه‌اندازی مرکز افکارسنجی جامعه پزشکی تلاش‌های جدی برای بررسی وضعیت زندگی و امور مربوط به این گروه را آغاز کرده است که به طور قطع نتایج و دستاوردهای مطلوبی به همراه خواهد داشت.

دبیر همایش پزشکان عمومی سراسر کشور با بیان اینکه موضوع اصلی این همایش سلامت است، خاطرنشان کرد: در این همایش پزشکان با روش‌های تشخیصی و درمانی مختلف از جمله مسائل مربوط به اورژانس، اخلاق بالینی، بیماری‌های شایع، باروری و ناباوری، طب کودکان، پوست، داخلی، عفونی، روانپزشکی، تغذیه، سلامت جنسی، سلول‌هیا بنیادی، انواع درد، عفونت‌ها و سایر موارد آشنا می شوند.
 
این همایش تا جمعه ۲۵ آذر در سالن همایش‌های بیمارستان میلاد تهران باپرجاست.