آیا شب یلدا جهانی است؟!

ایرانیان نزدیک به چند هزار سال است که شب یلدا آخرین شب پاییز را کهطولانی‌ترین و تاریک‌ترین شب در طول سال است تا سپیده دم بیدار می‌مانند ودر کنار یکدیگر خود را سرگرم می‌دارند تا اندوه غیبت خورشید و تاریکی وسردی، روحیه آنان را تضعیف نکند.
نسخه مناسب چاپبه گزارش سینانیوز، از نظر طب سنتی ایران، در شب یلدا باید غذاهای گرم خورده شود. میوه مخصوص این شب کدو تنبل بوده که دارای طبیعت گرم است. میوه هندوانه مخصوص چله تابستان است نه زمستان؛ چون طبیعت هندوانه سرد است و در فصل گرم باید خورده شود. همچنین کدو تنبل در تقویت قوای مغز نیز بسیار مؤثر است.
در کشورهای دیگر نیز مانند ایران، جشنی معادل شب یلدا برپا می‌کنند این جشن که انقلاب زمستانه (Winter Solstice) نامیده می‌شود مراسم خاص خود را در خاور دور و غرب، هر یک به طور منحصر به فرد دارد. در خاور دور این شب را که طولانی‌ترین شب سال است «دانگ ژی» می‌نامند و با انجام مراسمی سازماندهی شده برای اجداد خود طلب آمرزش می‌کنند. این جشن در ۲۱ دسامبر که خورشید ضعیف‌ترین تابش خود را روی کره خاکی دارد برگزار می‌شود و فلسفه این جشن را تعادل و هماهنگی کیهان می‌دانند.
آن‌ها در این روز به خصوص در طول روز به دریافت انرژی‌های مثبت از طریق انجام ورزش‌های سنتی می‌پردازند و با موسیقی‌های سنتی سعی می‌کنند به آرامش برسند و ذهنشان را از دغدغه‌های روزانه‌شان خالی کنند.
در این روز خانواده‌ها مخصوصا در مناطق جنوبی چین و تایلند دور هم جمع می‌شوند و تغذیه سنتی به نام «تانگ یوآن» یا‌‌ همان توپ برنجی را که به رنگ‌های سفید و صورتی تهیه کرده و مصرف می‌کنند، توپ برنجی در خاور دور نماد تجدید دیدار بوده و بدین معنی است که تمام اعضای خانواده بار دیگر برای پابرجایی و سلامت خانوداه با یکدیگر تجدید عهد می‌کنند.
در برخی مناطق شمال چین، مردم در این روز سوپ پیراشکی، و برخی دیگر، تغذیه‌ای به نام «دام پلینگ» (تغذیه‌ای که از آرد، سیب‌زمینی و نان تهیه می‌شود) را به صورت یخ زده می‌خورند. در جنوب چین علاوه بر توپ برنجی بشقاب برنج تند نیز تهیه میکنند. مردم خاور دور برنج را به عنوان نماد فداکاری به اجداد و یا هدیه به بستگان و دوستان مصرف می‌کنند.
بسیاری از مردم در فرهنگ‌های غربی نیز به دلیل واقع‌شدن این روز در تعطیلات کریسمس‌‌ همان جشن‌های متداول کریسمس را برگزار می‌کنند. غربی‌ها این روز را "انقلاب زمستانه" می‌دانند و به دلیل پایان شب‌های دراز در طولانی‌ترین شب تمام چراغ‌های خود را روشن می‌گذارند و تا صبح شمع روشن می‌کنند.
خانه خود را برای کریسمس تزئین می‌کنند و در کنار درخت کریسمس می‌نشینند و بزرگ‌تر‌ها برای کودکان داستان تعریف می‌کنند و تا پاسی از شب تنقلات می‌خورند.
همچنین در این شب در مناطق مختلف کشورهای غربی به فقرا غذا و لباس اهدا می‌کنند.
Circlesanctuary.org

top_block_quicktab