هیچ سندی بر تلاش ایران برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای وجود ندارد

ران پاول ضمن رد هرگونه حمله پیشگیرانه به ایران اذعان کرد که هیچ سندیمبنی بر تلاش ایران برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای وجود ندارد.
نسخه مناسب چاپ
به گزارش فارس به نقل از ای‌بی‌سی نیوز، "ران پاول"، یکی از کاندیداهای احتمالی حزب جمهوری‌خواه در انتخابات آینده ریاست جمهوری ایلات متحده اظهار داشت که در صورت پیروزی در انتخابات حمله پیشگیرانه به ایران را در دستور کار قرار نمی‌دهد چرا که ایران تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا نیست.
 
وی روز جمعه تصریح کرد: "اگر کشور دیگری فکر می‌کند که باید با ایران بجنگد، به خودش مربوط است." پاول همچنین اضافه کرد که هیچ شاهدی بر اینکه ایران در تلاش برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای است وجود ندارد.
 
سخنان پاول که در بین کاندیداهای ریاست‌جمهوری آمریکا تقریبا بی‌نظیر است، در ضدیت با ادعاهای مقامات این کشور بر اساس گزارش هشتم نوامبر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد. لئون پانتا، وزیر دفاع آمریکا نیز پیش‌تر مدعی شده بود که ایران تنها یک‌سال با دست‌یابی به سلاح هسته‌ای فاصله دارد.
 
مواضع منحصر به فرد پاول در خصوص ایران انتقاد سایر کاندیداهای احتمالی حزب جمهوری‌خواه را برانگیخته است. وی روز جمعه اظهار داشت: "اگر کشتی‌های کشور دیگری در نزدیکی سواحل ما باشند و حمله‌ای فوری در کار باشد، آن زمان است که رئیس‌جمهور آمریکا وظیفه دارد پاسخ بگوید."
 
میشل بچمن از جمله کاندیداهای جمهوری‌خواه است که پاول را به شدت مورد انتقاد قرار داده است. وی مدعی است که از نظر پاول مهم نیست که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند. میت رامنی و ریک پری نیز تقریبا نظرات مشابهی دارند.
 
ریک پری اظهار داشت: "شما نباید به کاندیدایی رای دهید که معتقد است ایران می‌تواند سلاح هسته‌ای داشته باشد تا اسرائیل را از نقشه محو کند."
 
اما پاول با پذیرش اینکه انتقادات زیادی از وی مطرح می‌شود تصریح کرد، آنچه برای آمریکا خطرناک است جنگ‌های بی‌پایان و افزایش حجم دولت این کشور است.
 
پاول، نماینده کنگره آمریکا از ایالت تگزاس است و در حال حاضر در سطح آمریکا در بین رقبای جمهوری‌خواه در رده سوم قرار دارد. نیوت گین‌گریچ رده دوم و میت رامنی رده اول را به خود اختصاص داده‌اند.

top_block_quicktab