در پی سخنان مهم مقام معظم رهبری در رابطه با امنیت:

بررسی امنیت روانی در نگاه مقام معظم رهبری

حضرت علی(ع)ایجاد امنیت را در کنار اجراء حدود الهی ذکر کرده‌اند لذا نشان از این دارد که اجراء حدود در امنیت و تشکیل حکومت مقتدرانه امکان پذیر است. به بیان دیگر در اهمیت امنیت همین بس که با وجود آن، احکام شریعت اجراء می گردد و عدالت نیز از نتایج آن خواهد بود.
نسخه مناسب چاپ

از جمله نیازهای اساسی و همیشگی ما انسان‌ها مقوله امنیت است که آن را به امنیت فردی،امنیت گروهی،امنیت عمومی وامنیت ملی تقسیم بندی می‌کنند. امنیت روانی در برگیرنده بخش های گوناگون امنیت است که با اجرایی شدن آن همه افراد و گروه‌ها از آن منتفع خواهند شد. به بیان دیگر امنیت روانی پیش زمینه تمامی مصونیت هاست. در تعریف امنیت روانی می‌توان آن را نوعی آرامش روحی و روانی دانست که از طریق جامعه به فرد منتقل می‌شود و تک تک افراد جامعه ایجاد کننده یا از بین برنده آن می‌توانند باشند. در این نوشته با توجه به تحلیل سخنان مقام مقام معظم رهبری سعی داریم تا این موضوع مهم را تبیین نماییم.

الف- امنیت روانی وابعاد آن

۱- امنیت و اهمیت آن

امنیت از لحاظ لغوی ازریشه «أمن» در زبان عربی گرفته شده است. در فرهنگ‌های لغت به معنی بی بیمی، ایمنی، در امان بودن و ایمن شدن است. امنیت دادن نیز به معنی راحت و آسوده و بی بیم گردانیدن است. (دهخدا،۱۳۷۲، ۲۸۹۴) امنیت از جمله مهم ترین دغدغه های بشر در طول تارخ بوده است وحتی یکی از مهم ترین دلایل تشکیل دولت ها و حکومت ها و در پی آن تشکیل نهادها تامین امنیت محسوب می‌گردد. مقام معظم رهبری در باب اهمیت امنیت می فرمایند:« اگر امنیت نباشد اقتصاد هم نیست… نا امنی بزرگ ترین خطری است که یک ملت را تهدید می کند».[۱] همچنین ایشان در این باره می فرمایند:« امنیت، بسیار مقوله‌ مهمى است و بدون امنیت، یک کشور در همه‌ى عرصه‌ها و صحنه‌های فعالیت و تلاش، دچار مشکل است؛ در مقوله‌ى علم، در مقوله‌ى پیشرفتهاى اقتصادى، در مقوله‌ى مسایل معیشتى و شهروندى، در مقوله‌ى سازندگى کشور، در همه‌ى مقولاتى که مى‌تواند افتخارات بزرگ ملى را براى یک کشور به ارمغان بیاورد، پیش‌نیاز اصلى و اساسى عبارت است از امنیت. این امنیت را نیروهاى مسلح تأمین مى‌کنند».[۲] مقام معظم رهبری مساله امنیت در تمامی ابعاد آن بخصوص امنیت اخلاقی را از نیازهای اساسی جامعه ارزیابی می کنند و می فرمایند: «از چیزهائى که براى کشور ما حقیقتاً مهم است این است که مردم احساس امنیت سیاسى و روانى بکنند؛ فضاى روانى جامعه دچار التهاب نباشد».[۳]

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

top_block_quicktab