همایش تاثیر عملکردهای فرهنگی جهت کاهش مصرف دخانیات در استان یزد به همت معاونت امور بهداشتی و سازمان بسیج جامعه پزشکی استان یزد

همایش تاثیر عملکردهای فرهنگی جهت کاهش مصرف دخانیات در استان یزد به همت معاونت امور بهداشتی و سازمان بسیج جامعه پزشکی استان با حضور جمعی از مسئولین و اقشار مختلف، کارشناسان بهداشت ، روسای اصناف ، مسولین فرهنگی و بهداشتی ،سرگروهای صالحین اقشاربسیج و معاونین دانشگاه و دستگاههای اجرایی در یزد در روز ۲۲ خرداد ماه ۹۷ در محل سالن اجتماعات شهیدعلیزاده برگزار شد.
نسخه مناسب چاپ

همایش تاثیر عملکردهای فرهنگی جهت کاهش مصرف دخانیات در استان یزد به همت معاونت امور بهداشتی و سازمان بسیج جامعه پزشکی استان با حضور جمعی از مسئولین و اقشار مختلف، کارشناسان بهداشت ، روسای اصناف ، متصدیان رستوران‌ها، مدیران فنی واحد‌های صنعتی تولیدی ، روسای اتحادیه‌های صنفی ،مسولین فرهنگی و بهداشتی ،سرگروهای صالحین اقشاربسیج و معاونین دانشگاه و دستگاههای اجرایی در یزد در روز ۲۲ خرداد ماه ۹۷ در محل سالن اجتماعات شهیدعلیزاده برگزار شد.

در این همایش دکتر قادری ادکانی مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی استان یزد ضمن خیرمقدم مدعوین همایش با اشاره به اهداف این همایش گفت: توسعه پایدار هر جامعه ای ارتباط مستقیم با سلامت جسم و روان افراد آن جامعه دارد.

این همایش با هدف بررسی وضعیت مصرف دخانیات و تاثیر آن بر سلامت افراد و به منظور به اشتراک گذاری دستاوردهای فرهنگی وعلمی برای کاهش میزان مصرف دخانیات برگزار گردید . وی در ادامه خاطر نشان کرد: آمارهای نگران کننده ای از افزایش مصرف دخانیات، تنوع مواد مصرفی دخانی و نیز کاهش متوسط سن مصرف کنندگان مواد دخانی در کشور منتشر شده است و تحقیقات نشان می دهد که مصرف دخانیات به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل ابتلا به سرطان ها و از ریسک فاکتورهای مهم ابتلا به بیماری های قلبی در کشور ماست.

همایش تاثیر عملکردهای فرهنگی جهت کاهش مصرف دخانیات در استان یزد  به همت معاونت امور بهداشتی و سازمان بسیج جامعه پزشکی استان با حضور جمعی از مسئولین و اقشار مختلف، کارشناسان بهداشت ، روسای اصناف ، مسولین فرهنگی و بهداشتی ،سرگروهای صالحین اقشاربسیج  و معاونین دانشگاه و دستگاههای اجرایی در یزد در روز ۲۲ خرداد ماه ۹۷ در محل سالن اجتماعات شهیدعلیزاده برگزار شد.

در این همایش دکتر قادری ادکانی مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی استان یزد ضمن خیرمقدم مدعوین همایش با اشاره به اهداف این همایش گفت: توسعه پایدار هر جامعه ای ارتباط مستقیم با سلامت جسم و روان افراد آن جامعه دارد. این همایش با هدف بررسی وضعیت مصرف دخانیات و تاثیر آن بر سلامت افراد و به منظور به اشتراک گذاری دستاوردهای فرهنگی وعلمی برای کاهش میزان مصرف دخانیات برگزار گردید

وی در ادامه خاطر نشان کرد: آمارهای نگران کننده ای از افزایش مصرف دخانیات، تنوع مواد مصرفی دخانی و نیز کاهش متوسط سن مصرف کنندگان مواد دخانی در کشور منتشر شده است و تحقیقات نشان می دهد که مصرف دخانیات به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل ابتلا به سرطان ها و از ریسک فاکتورهای مهم ابتلا به بیماری های قلبی در کشور ماست.

 در ادامه دکتر لطفی معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی در حاشیه این همایش گفت: متاسفانه در ده سال گذشته رشد مصرف مواد دخانی از جمله قلیان در بین بانوان ۷ برابر شده است. وی با اشاره به اینکه بر اساس سند ملی غیر واگیر باید تا سال ۲۰۲۵ میزان مصرف مواد دخانی در کشور را تا ۳۰ درصد کاهش دهیم بر ضروت توجه به اقدامات سلبی از جمله موضوع مالیات بر فروش مواد دخانی و مقابله با دسترسی‌های آسان به مواد دخانی در جامعه در کنار فرهنگ سازی در این زمینه تاکید کرد. عوارض و بیماری‌های مرتبط با مصرف مواد دخانی، موضوع آموزه‌های دینی و مصرف دخانیات، بهداشت و کنترل موضوع دخانیات، و نقش مهم تشکل‌های فرهنگی و مردم نهاد در کاهش مصرف مواد دخانی از مهمترین موضوعات و مباحث این همایش یک روزه بود.

گفتنی است در  این همایش دکتر میرحسینی فوق تخصص جراح قلب وعروق وعضو شورای مرکزی این سازمان با رویکرد مضررات مصرف مواد دخانی روی سلامت وروان  و همچنین آیت الله مدرسی استاد حلقه های صالحین بسیج ، دکتر دهقانی معاون امور بهداشتی دانشگاه دررابطه با راهکارهای فرهنگی وعلمی بر کاهش مصرف دخانیات در استان سخنرانی کردند و در پایان از فعالان عرصه کنترل دخانیات استان یزد تجلیل به عمل آمد.

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.