بیانیه سازمان بسیج جامعه پزشکی استان اصفهان به مناسبت هفته عفاف و حجاب

نسخه مناسب چاپ

اعوذ بلله من الشیطان الرجیم

قُل لِّلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَيَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَٰلِكَ أَزْكَىٰ لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا يَصْنَعُونَ وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَىٰ جُيُوبِهِنَّ.....سوره نور آیات ۳۰ و۳۱

 

در روزگاری که جاهلیت مدرن با مکاتب مادی چون لیبرالیسم ، فاشیسم و کمونیسم، با کنارزدن دین از عرصه اجتماع سعی در زدودن ارزش های فطری اخلاقی و انسانی و جایگزین کردن مادی‌گرایی و لذت محوری داشت، فرهنگ برهنگی و خودنمایی زن به عنوان ابزاری برای لذت جویی انسان بریده از خدا و منفعت جویی سرمایه داران سودمحور چونان یک فرهنگ، در دنیا ترویج و نهادینه شد.در دنیای غرب، زمانی در دوران خرافه گرایی وبعد از آن حاکمیت کلیسای منحرف قرون وسطی، «انسان بودن زن» نادیده گرفته شد و زمانی دیگر در دوران مدرن، «زن بودن زن» انکار شد!

مدرنیسم علیرغم شعار های بزک شده و فریبنده، تنها شکل ظلم و استثمار زن را عوض کرد.فمنیسم نیز به عنوان یک جنبش اجتماعی اعتراضی نسبت به ظلم بی حساب به زن در غرب، هیچگاه نتوانست شخصیت حقیقی زن را بشناسد و بشناساند بلکه راه انکار فطرت و واقعیت های جنسیتی زن را پیش گرفت.

در ظلمات مادی‌گرایی و شرک مدرن، انقلاب اسلامی ایران، انفجار نور توحید بود که بار دیگر ندای رسای بازگشت به ارزشهای الهی و فطری را در زمانه ما طنین انداز کرد.در روزگاری که جاهلان مدرن، دین را به عنوان یک سنت پایان یافته معرفی می کردند، انقلاب اسلامی با ارایه گفتمانی جدید و مترقی، شخصیت حقیقی زن را به عنوان یک انسان و شخصیت حقوقی اورا به عنوان یک جنس، بازتعریف کرد.

حکم پوشش اسلامی، حکم دینی است که به حضور و نقش آفرینی زن در جامعه باور دارد وگرنه پرده نشینی و ممنوعیت خروج زن از خانه که نیاز به توصیه به پوشش ندارد!در واقع اسلام می خواهد زن با پوشاندن جاذبه های جنسیتی خود، با شخصیت «انسانی» در جامعه حاضر شود وبازیچه دست هوسبازان قرار نگیرد. و شخصیت جنسی او محدود به حریم خانواده یعنی جایی که نسبت به او تعهد حقوقی واخلاقی وجود دارد شود.

ما درمانگران بسیجی بر این باوریم که اگر به «سلامت» به عنوان یک مفهوم دینی عمیق و همه جانبه نگاه شود، پوشش زن ومرد و رفتار عفیفانه آنها با حدودی که در شرع مقدس اسلام ترسیم شده، بهترین ضامن تامین سلامت زن ومرد از نظر جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی خواهد بود.

ما با تاکید بر نگاه فرهنگی به مقوله حجاب و پوشش بر این باوریم که پیشگیری ودرمان بسیاری از بیماریهای جسمی و روانی و آسیب های اجتماعی با تبیین و ترویج فرهنگ عفاف و حجاب قابل تامین است. هرچند نباید از اولویت ها و نگاه متوازن و همه جانبه به مشکلات جامعه غفلت کرد.

سازمان بسیج جامعه پزشکی اصفهان

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.