عوامل ژنتیکی در بروز بیماری آسم موثر است

<p align="justify">عضو مرکز تحقیقات ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد عوامل ژنتیکی را در بروز بیماری آسم موثردانست.</p>
نسخه مناسب چاپ

دکتر فاطمه بهمنش با بیان اینکه بروز التهاب در راههای هوایی موجب بروز بیماری آسم می شود گفت : علاوه بر عوامل وراثتی عوامل محیطی نیز همچون عفونتهای ویروسی ، استنشاق دود سیگار ، برودت هوا، آلرژنهای استنشاقی و غذایی نیز می تواند در ابتلاء به بیماری آسم موثر باشد .
وی آلودگی هوا را از دیگر عوامل موثر در این بیماری برشمرد و افزود : ساکنان مناطق شهری به علت استنشاق آلایندهای موجود در هوا بسیار بیشتر نسبت به روستائیان به بیماری آسم مبتلا می شوند .
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و فوق تخصص ایمونولژی و آلرژی : سرفه ، خس خس سینه ، تنگی نفس ، افزایش خلط، حساس بودن به بوها مانند بوی غذا، بوی عطر و بوی بعضی از گل های تند را از جمله نشانه های این بیماری اعلام کرد و گفت : این بیماری با چهار شدت موعدی ، خفیف ، متوسط و وخیم در بیماران بروز می کند . دکتر فاطمه بهمنش افزود: در بیمارانی که در گروههای اول بیماری دسته بندی می شوند نیاز به درمان مداوم نیست و درمانهای کوتاه مدت در این بیماران به کار گرفته می شود اما در بیماران با میزان ابتلاء شدیدتر درمانهای مداوم و نگهدارنده حتی در زمانهای بدون علائم نیز استفاده می شود . وی استفاده از داروهای کورتون دار استنشاقی را بهترین راه درمان این بیماری عنوان کرد و گفت استفاده منظم از داروهای تجویزی و اجتناب از حضور در محلهای محرک زا بهترین راه پیشگیری از حملات آسمی است .گفتنی است : روز جهاني آسم با سازماندهي سازمان جهاني آسم (GINA) هر ساله ۱۳ ارديبهشت در راستاي همکاري با گروههاي مراقبت بهداشتي و مراقبين آسم در جهت افزايش آگاهي نسبت به آسم و بهبود وضعيت مراقبت از آسم در سراسر جهان معرفي شده است. آسم ازجمله بيماري‌هاي شايعي است كه براي تمامي گروه‌هاي سني از شيرخوارگي تا كهولت مشكلات زيادي را ايجاد كرده است. در حال حاضر در حدود ۳۰۰ ميليون نفر در سراسر جهان از اين بيماري رنج مي‌برند و طي ۲۰ سال اخير اين بيماري در ميان گروه‌هاي سني مختلف، بخصوص كودكان افزايش چشمگيري داشته است.امروزه به دليل تغيير سبك زندگي از شيوه زندگي روستايي به شهري در دنياي امروز، شاهد گسترش بيماري‌هاي غيرواگير و مزمن همچون آسم و آلرژي نسبت به گذشته هستيم. از دهه ۷۰ ميلادي به بعد اين افزايش در كشورهاي توسعه يافته كاملا مشهود است، طوري كه هرساله بين ۵ تا ۷ درصد به ميزان شيوع آسم افزوده مي‌شود.آسم دهمين عامل عمر از دست رفته در ايران شناخته شده است. كشور ما از نظر شيوع آسم جزء كشورهاي ميانه دنيا محسوب مي‌شود اما مسئله مهم اين است كه اين بيماري شايع‌ترين بيماري مزمن در كشور است.
وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی

top_block_quicktab